Regióny Banská Bystrica Brezno

Na Horehroní spustili petíciu za zachovanie nemocnice v terajšom rozsahu

Ilustračné foto. Zdroj: TASR / Silvia Tannhauserová

BREZNO – Na Horehroní v týchto dňoch spustili avizovanú petíciu za zachovanie Nemocnice s poliklinikou v Brezne v celom doterajšom rozsahu poskytovaných zdravotníckych činností, ako aj za jej zaradenie do siete kategorizovaných nemocníc druhej úrovne. Potrvá minimálne do konca februára a ako informoval na sociálnej sieti brezniansky viceprimátor Andrej Barančok, čoskoro ju spustia aj online.

 

Brezňania nesúhlasia s návrhom ministerstva zdravotníctva, ktorý zaradil ich nemocnicu v rámci stratifikácie ako nemocnicu prvej úrovne. Podľa nich by to znamenalo ohrozenie dostupnej zdravotnej starostlivosti pre obyvateľov celého okresu. “Odmietame tento návrh a dôrazne sa voči nemu ohradzujeme. Brezniansky okres má 29 obcí a mesto Brezno, z ktorých až 17 obcí s počtom obyvateľov zhruba 23.260 má čas dojazdu do nemocnice druhej alebo vyššej úrovne vyše 45 minút, v niektorých prípadoch až hodinu,” zdôraznil primátor Tomáš Abel. “Spojme sa, aby sme dali o sebe hlasno vedieť, že v našom okrese žije necelých 60.000 obyvateľov, ktorí sa jednoznačne postavia za svoju nemocnicu. Zdravie je najväčšou prioritou,” vyzval na sociálnej sieti.

Pripomenul tiež, že okres Brezno patrí k najvýznamnejším strediskám cestovného ruchu na Slovensku. Hlavne v zimnej sezóne južnú stranu Chopka navštevujú tisícky turistov. “Často dochádza k úrazom a neviem si ani predstaviť všetky tieto prípady riešiť len v Banskej Bystrici alebo v Poprade, najmä v zimnom období, keď sa stáva, že horské priechody sú neprejazdné,” dodal Abel.