Regióny Zvolen

Na jednej zo zvolenských ulíc vyrúbu staré stromy, vysadia však viac nových

Zdroj: TASR / AP

ZVOLEN – V súvislosti s rekonštrukciou vnútrobloku na Hrnčiarskej ulici vo Zvolene, vyrúbu v týchto dňoch 21 starých stromov. Zvolenský magistrát získal na obnovu tejto časti mesta 800.000 eur z eurofondov.

 

Podľa hovorcu mesta Zvolen Martina Svatušku Hrnčiarska ulica bude vynovená do tej miery, že stavebné zásahy prakticky neumožňujú ponechať terajšiu zeleň v jej stredovom páse. „Na susediacom Bystrickom rade zas bude potrebné odstrániť niektoré dreviny kvôli položeniu nových polopodzemných kontajnerov, ktoré zveľadia prostredie a odstránia zápach šíriaci sa z klasických nádob na odpad. Niekoľko stromov musíme odstrániť aj pre zlepšenie prístupu k školskému dvoru a ihrisku, ktoré rozšírime, aby sme čo najviac deťom dali možnosť tráviť čas zábavou na čerstvom vzduchu,“ hovorí hlavný architekt mesta Peter Kašša.

Citlivo sme zvažovali výrub každého jedného stromu,“ hovorí Zuzana Holíková zo zvolenského referátu zelene. „Odstránené budú iba tie dreviny, pri ktorých je to naozaj nevyhnutné. Čo je najdôležitejšie, vysadený počet nových drevín bude prevyšovať tie, ktoré je nutné odstrániť,“ dodala. Okrem jedného buka pribudne až 26 nových líp. Okrem nich sa pristúpi k umiestneniu ďalších drevín v črepníkových nádobách.

Cieľom je vytvoriť príjemný priestor

Zvolenská radnica v minulých rokoch v rámci prípravy na klimatické zmeny pristúpila k opatreniam na zadržiavanie vody v prírode. V uliciach sú rozmiestnené dažďové záhrady, ktoré udržiavajú vlahu a jej postupným odparovaním osviežujú vzduch v letných horúčavách. V rámci rekonštrukcie Hrnčiarskej ulice pribudnú ďalšie dve dažďové záhrady. Novinkou budú aj takzvané vertikálne zelené steny – popínavé rastliny budú umiestnené priamo na budovách školy a škôlky.

 „Cieľom je vytvoriť príjemný priestor, v ktorom sa budú dobre cítiť nielen žiaci tamojších škôl, ale všetci Zvolenčania. Máme na to jeden celý rok, ja však verím, že rekonštrukciu stihneme ukončiť do zimy,“ uviedla zvolenská primátorka Lenka Balkovičová.