Domáca Spoločnosť Domáce Ekonomika Top

Na last minute radšej zabudnite. Takto ovplyvnia havárie Boeingov naše dovolenky

Možnosť zakúpiť si zájazd last minute sa výrazne zníži. Ilustračné foto: pixabay

BRATISLAVA – Leto klope na dvere a Slováci už teraz premýšľajú, kam by sa vybrali na dovolenku. Mnoho z nich dá určite prednosť pobytu pri mori či poznávaciemu zájazdu v zahraničí. Práve pre týchto dovolenkárov bude tohtoročná dovolenková sezóna iná ako tie predošlé. Po dvoch leteckých katastrofách boli totiž po celom svete zakázané lety všetkých lietadiel Boeing série Max, ktoré používa väčšina leteckých spoločností. Obmedzil sa tým počet dostupných strojov a letecké spoločnosti či cestovné kancelárie musia tento výpadok riešiť.

 

Po leteckých nešťastiach v Indonézii a Etiópii, pri ktorých prišlo o život 346 ľudí, boli na celom svete zakázané lety pre dovtedy najlepšie predávané modely série 737 Max. To prinieslo značné problémy leteckým dopravcom, ale aj cestovným kanceláriám. Už teraz, mimo dovolenkovej sezóny, musia vykrývať nedostatok strojov a hľadať iné alternatívy, aby dokázali prepraviť svojich klientov do destinácií, ktoré si zvolili.

Leteckým spoločnostiam, ktoré problematické Boeingy 737 Max prevádzkovali, prinieslo ich uzemnenie veľké finančné straty. Najväčší koncern na svete zaoberajúci sa cestovným ruchom – TUI, ktorý vlastní aj letecké spoločnosti, v marci zverejnil, ako mu do septembra klesnú kvôli uzemneniu spomínaných strojov zisky. Jeho šéf Fritz Joussen počíta do konca septembra so stratou 200 miliónov eur, aj to len v prípade, ak by lietadlá tejto série opätovne vzlietli v júli. Ak by zostali na zemi dlhšie, straty by boli ešte o 100 miliónov vyššie.

Spoločnosť TUI počíta s vysokými stratami. Zdroj: TASR/AP

Natíska sa preto otázka, ako tieto problémy ovplyvňujú a ovplyvnia dovolenkárov zo Slovenska.

Glob.sk oslovil v tejto súvislosti cestovnú kanceláriu Pelikán. Jej PR Manager Jozef Rybár vysvetlil, že pre slovenských dovolenkárov je určite najdôležitejšia situácia okolo ich partnera – českého dopravcu SmartWings (TravelService).

Slováci využívali a aj túto letnúp sezónu mali využívať lety SmartWings s uzemnenými lietadlami typu Boeing 737 MAX najmä pre odlety z Bratislavy do Ománu a Gambie, prípadne z Viedne na Kapverdy. Všetky spomínané linky a lety sú však v súčasnosti prevádzkované staršími verziami lietadiel typu Boeing 737-800, ktoré vo flotile ich partnera stále prevažujú.

“Do tohto momentu sme z dôvodu uzemnenia lietadiel Boeing 737 MAX spoločnosti SmartWings zaznamenali len zmenu odletového dňa pre spomínané charterové lety z Bratislavy do novej dovolenkovej destinácie Gambia. Iné vážnejšie zmeny či obmedzenia zatiaľ v kontexte danej situácie neregistrujeme,” vysvetlil Jozef Rybár.

Ak by SmartWings, ako dominantný dovolenkový dopravca na slovenskom trhu nevedel výpadok lietadiel Boeing 737 MAX pokryť z vlastných kapacít (spomínanými lietadlami typu Boeing 737-800), stále si môže prenajať lietadlá typu Airbus A319 alebo Airbus A320, ktoré sú na trhu dostupné.

Citeľná zmena pre slovenských cestujúcich na dotknutých linkách môže teda nastať napríklad v nutnosti technického medzipristátia na dotankovanie a to z dôvodu kratšieho doletu lietadiel typu Boeing 737-800 oproti uzemnenej verzii Boeing 737 MAX, myslí si Rybár.

Pavol Mladý, prevádzkový riaditeľ pre dovolenky a pobyty cestovnej kancelárie Pelikán tiež uviedol, že im zákaz letov Boeingov série Max nepriniesol žiadne veľké problémy. “A čo je najdôležitejšie, pre našich klientov zatiaľ rovnako,” zdôraznil. Išlo podľa neho len o kozmetické úpravy, ako je výmena typu lietadla, či zmena dňa odletu.

Slováci počas dovoleniek najviac využívajú spoločnosť SmartWings. Zdroj: wikipedia

Žiadnu drámu neočakávajú

Pavol Malý pre Glob.sk povedal, že “zatiaľ nás ani našich klientov uzemnenie Boeingov 737 MAX nestálo nič, keďže prišlo len k nahradeniu novších lietadiel za staršie modely Boeing 737-800 a táto výmena ceny zájazdov neovplyvnila“.

Cestovná kancelária takisto doteraz nemusela zrušiť žiadny dovolenkový pobyt či zájazd. “Samozrejme, nedá sa vylúčiť, že v najbližšom čase príde k úpravám letového poriadku charterových spojení, napríklad z dielne už spomínaného dominantného dopravcu na slovenskom dovolenkovom trhu – leteckej spoločnosti SmartWings,” vysvetlil Mladý.

Tie sa však podľa neho dejú každoročne, zväčša v apríli až máji, kedy slovenské cestovné kancelárie často vyhodnocujú úspešnosť dovtedajšieho predaja. Niekedy napríklad dve cestovné kancelárie spoja svoje nakontrahované lety kvôli slabšiemu predaju do jedného, čím sa uvoľnia kapacity dopravcov. “Zatiaľ však od našich partnerov nemáme žiadne informácie o takýchto zmenách či rušení dovolenkových letov zo Slovenska,” uviedol Mladý.

Ako to bude s last minute?

Samotná letecká spoločnosť SmartWings nás prostredníctvom ich zástupcu pre služby zákazníkom Michalom Fučíkom informovala, že v súvislosti s uzemnením lietadiel naozaj museli niektoré letecké spoje obmedziť. Letový plán sa podľa Fučíka neustále optimalizuje. Prípadné zmeny budú vždy s predstihom zverejnené na stránkach leteckej spoločnosti.

Slováci vo veľkej miere nakupujú zájazdy formou last minute. A tu asi nastane v súvislosti s nedostatkom lietadiel najväčšia zmena. Obchodný riaditeľ cestovnej kancelárie Hydrotour Tomáš Lazarov pre Glob.sk povedal, že neustále komunikujú so svojou leteckou spoločnosťou v súvislosti s dostupnosťou lietadiel na slovenskom trhu pre tohtoročnú letnú sezónu. Podľa posledných informácií dôjde podľa Lazarova k čiastočnej redukcii letových spojov do rôznych destinácií. “Menšia kapacita bude mať za následok menšiu ponuku zájazdov a tým pádom sa výrazne zredukuje predaj formou last minute,” dodal.

Na snímke technici kompletizujú nové lietadlo Boeing 737 Max 8 v závode americkej spoločnosti Boeing v Rentone v štáte Washington počas mediálneho dňa 27. marca 2019. Zdroj: TASR/AP