Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Na obzore je NAJVÄČŠIA ekologická KATASTROFA: Zákerný VÍRUS zabil aj statného MEDVEĎA! Šíri sa už aj na SLOVENSKU

Ilustračné foto. Zdroj: Freepik, zregionu.sk

SLOVENSKO – Svetu hrozí ďalšie veľké nebezpečenstvo pre šíriaci sa vírus. Tentokrát vedci zdvíhajú varovný prst pre vysoko nákazlivý vírus H5N1, teda vtáčiu chrípku, ktorá najnovšie zabila aj veľkého ľadového medveďa. Pred pár dňami sa vírus opäť vyskytol aj u nás, utratiť preto museli desiatky zvierat.

Ľadový medveď sa nakazil na jednom najodľahlejších častí planéty, na Aljaške. „Už to nie je len choroba hydiny,“  uviedla pre britský The Guardian Diana Bell, emeritná profesorka biológie ochrany prírody s tým, že ľudia začnú vnímať tento problém až vo chvíli, keď na následky vírusu zomrie veľké zviera, ako v tomto prípade ľadový medveď.

Hrozí najväčšia ekologická katastrofa

Ľadový medveď pravdepodobne uchmatol mŕtveho alebo skonávajúceho nakazeného vtáka. „Toto je prvý prípad ľadového medveďa, ktorý bol kdekoľvek nahlásený,“ povedal štátny veterinárny lekár na Aljaške Bob Gerlach. Uhynutých bielych medveďov by mohlo byť v danej oblasti aj viac, ale žijú ďaleko od ľudských obydlí a je preto ťažké určiť skutočný počet.

Odhaduje sa, že súčasné prepuknutie vírusu, ktoré začalo v roku 2021, zabilo milióny voľne žijúcich vtákov a tisíce cicavcov na celom svete. Doplatili na neho už aj líšky, orly skalné či medvede hnedé. Ako píše The Guardian, vedci varovali, že vysoko nákazlivý vírus by mohol spôsobiť jednu z najväčších ekologických katastrof modernej doby, ak sa dostane k odľahlým populáciám tučniakov.

Nové ohnisko aj na Slovensku

Nové ohnisko vtáčej chrípky zaznamenali aj na Slovensku, začiatkom roka v obci Slatina v okrese Levice. Vírus sa objavil v chove dôchodkyne, ktorá našla na dvore šesť uhynutých sliepok. Laboratórne testy potvrdili vysokopatogénny typ vírusu vtáčej chrípky. V kafilérii skončilo všetkých jej 40 sliepok a zničili aj vajíčka. Veterinári nariadili opatrenia v okolitých obciach, aby zamedzili šíreniu vírusu. „Príčinou zanesenia vírusu bol pravdepodobne prílet voľne žijúceho vtáctva z vodných plôch, predovšetkým kačíc, ktoré sú dosť k vírusu, ktorý momentálne cirkuluje, odolné,“ priblížil riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš pre TV Markíza, ktorá o prípade informovala.

Minulý rok na našom území zaznamenali 21 prípadov výskytu vtáčej chrípky, z toho až 16 u voľne žijúceho vtáctva. V Galante preto museli usmrtiť viac ako 5-tisíc kusov hydiny. Vtáčia chrípka je v súčasnosti rozšírená, v rámci okolitých krajín, najmä v Maďarsku a Poľsku.

Možnosť prenosu vtáčej chrípky na človeka je nízka. Ľudia sa ňou však môžu nakaziť. Ide najmä o osoby, ktoré sa pohybujú medzi domácimi či divožijúcimi vtákmi.