Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Na pieskovisku sa možno nakaziť viacerými chorobami: Dôležitá je hygiena, odporúčajú zdravotníci

Ilustračná foto. Zdroj: TASR/Pavol Ďurčo

SLOVENSKO – Na pieskovisku sa deti môžu nakaziť viacerými ochoreniami. Je preto dôležité im vysvetliť, aby hračky nevkladali do úst a po odchode z pieskoviska im dôkladne umyť ruky mydlom. Odporúča to farmaceutická laborantka z lekárne Dr. Max v Trnave Karin Slezáková.

“Dieťa by nemalo cmúľať hračky či iné predmety, ktoré ležia v pieskovisku. Ideálne je, ak dieťaťu nebudete počas hry v pieskovisku nič dávať jesť, aby si špinavými rukami neprenieslo baktériu či parazita na jedlo. Dbajte na pravidelné strihanie nechtov dieťaťa – zvyšky kontaminovaného piesku alebo hliny sa môžu držať práve za nechtami,” uviedla.

Po odchode z pieskoviska je dôležité deťom dôkladne umyť a vydezinfikovať ruky. “Taktiež by mali rodičia deťom vysvetliť, že niektoré veci sa kamarátom nepožičiavajú, ako napríklad hrebene, zubné kefky, príbory, slamky na pitie, píšťalky alebo iné predmety, ktoré idú do úst,” dodala odborníčka.

Dieťa sa na pieskovisku môže ojedinele nakaziť aj vírusom HIV

Upozornila, že dieťa sa môže na pieskovisku nakaziť viacerými ochoreniami, ktoré sa prenášajú špinavými rukami. Ide napríklad o toxoplazmózu, salmonelózu, toxokarózu, mrle či giardiózu alebo lambliózu. “Symptómy ochorení sú väčšinou hnačky a vracanie, ktoré môžu spôsobiť dehydratáciu organizmu,” ozrejmila Slezáková. Dôležitá je preto rehydratácia dieťaťa. “Podávajte dieťaťu tekutiny, a to často v malých dávkach. Siahnuť môžete aj po rehydratačnom roztoku,” radí. Ak hnačka pretrváva viac ako tri dni a pridružia sa k nej vysoké teploty alebo ochorenie neustupuje do päť dní, odborníčka odporúča vyhľadať lekára.

Pripomenula, že deťom hrozí na pieskovisku aj nebezpečenstvo mechanickým či chemickým poškodením. “Je preto dôležité, aby ste skontrolovali, či je pieskovisko bezpečné a nenachádzajú sa tam úlomky skla. Pozor aj na ihly, ktorými sa dieťa môže nakaziť hepatitídou alebo ojedinele vírusom HIV,” upozornila odborníčka. Odporúča vyberať na hranie pieskoviská, ktoré spĺňajú kritériá Úradu verejného zdravotníctva SR. “Informácie o pieskovisku sú dostupné na stránkach mesta alebo obce,” dodala.