Politika Zahraničné

Na proteste proti Lukašenkovi sa zúčastnili stovky seniorov

Zdroj: TASR/AP

MINSK – Stovky dôchodcov protestovali v pondelok v bieloruskom hlavnom meste Minsk proti tamojšiemu autoritárskemu vodcovi Alexandrovi Lukašenkovi. Informovala o tom agentúra AP.

Protestujúci niesli červené a biele dáždniky a zástavy, ktoré sa stali symbolom protestov. Na jednom z transparentov bolo napísané “Staré mamy a starí otcovia budú kráčať až k víťazstvu”. Demonštranti žiadali, aby Lukašenko odstúpil z funkcie hlavy štátu. Účastníkov protestného pochodu však zastavili policajné kordóny a následne sa rozdelili na menšie skupinky, ktoré sa vybrali rôznymi smermi. Podľa ľudskoprávnej organizácie Viasna bolo v pondelok zadržaných najmenej deväť ľudí. Ako ukázali zábery a videá zverejnené na sociálnych sieťach, bezpečnostné sily obkolesili skupiny seniorov a zabránili im v pokračovaní protestu.

Masové demonštrácie proti Lukašenkovmu spornému znovuzvoleniu v augustových prezidentských voľbách trvajú už viac ako tri mesiace – na najväčších z nich sa zúčastnilo až 200.000 osôb. Podľa opozície boli prezidentské voľby z 9. augusta sfalšované a ich skutočnou víťazkou je Sviatlana Cichanovská, ktorá po voľbách opustila Bielorusko a uchýlila sa do Litvy.

Miestne poriadkové sily voči prevažne pokojne protestujúcim zasahujú často násilnými spôsobmi – použitím granátov, slzotvorného plynu či obuškov s cieľom rozohnať dav. Podľa ľudskoprávnych organizácií boli od vypuknutia protestov zadržané tisíce ľudí a mnohí utrpeli zo strany bezpečnostných zložiek v dôsledku brutálnych bitiek závažné zranenia.