Domáce Šport Top

NÁZOR REDAKCIE Svetový šampionát v Bielorusku nebude. Rozhodla politika a tlak sponzorov?

Majstrovstvá sveta v hokeji 2021 nebudú v Bielorusku, rozhodla o tom IIHF: TASR / František Iván

BERN – Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) odobrala Bielorusku spoluorganizáciu tohtoročných majstrovstiev sveta (21. mája – 6. júna). Minsk mal organizovať šampionát spolu s Rigou. Rada IIHF v najbližšom čase rozhodne, či odoberie hostiteľské práva aj Lotyšsku a usporiada celý turnaj v jednom dejisku.

 

Politika zvíťazila? Alebo zásady? Vyberte si. V každom prípade majstrovstvá sveta v hokeji nebudú tento rok v Bielorusku. Pod tlakom sponzorov Škoda Auto, Liqui Moly a Nivea rozhodla medzinárodná federácia, že v Minsku sa hrať nebude. Oficiálnym zdôvodnením je obava o bezpečnosť všetkých účastníkov MS a situácia okolo koronavíruisu. Neoficiálnym nejasná politická situácia v Bielorusku a porušovanie ľudských práv. Je zaujímavé, že Škoda sa podobným spôsobom nestiahla aj z trhu v Rusku a Číne, kde je situácia v tomto smere takisto diskutabilná. Ale tam sú väčší sponzori a väčší marketingovo-reklamný trh. Nuž nie sú peniaze ako peniaze.

Prečo IIHF už dávno neurobila radikálne rozhodnutie a neurčila nového usporiadateľa hokejového šampionátu je takisto na diskusiu, no teraz to zaváňa vydieraním, alibizmom a účelovosťou. Odkedy a prečo si podmienky, kto a kedy bude organizátorom MS, určujú sponzori? Diktát zákulisnej diplomacie a peňazí bude odteraz vždy pravidlom, ak sa niekto a niečo niekomu znepáči?

Najmä keď IIHF nemá v zálohe žiadne alternatívy a nepochopiteľne neurčila, kde sa bude šampionát hrať. Aj keď pre slovenských fanúšikov by bolo bolo potešujúce, ak by sa jedna skupina hrala u nás.

Nech nikto nezavádza frázami o bezpečnosti, politickej diktatúre a vyšším záujmom. To je tak dobré pre oficiálne zdôvodnenie, papier totiž znesie všetko. Aby bolo však jasné, nejde v žiadnom prípade o obhajobu Bieloruska, šampionát tam nikto nechcel. Hokejisti, tímy, federácie, sponzori a ani IIHF. Ale spôsob, forma a dôvody prezentované IIHF sú naozaj zvláštne. Prezident René Fasel a spol. to vedeli už od leta 2020, no ich alibizmus a zbabelosť im nedovolili buchnúť do stola skôr. Stratili tak výhodu prvého úderu a poskytli priestor na rôzne špekulácie.

Faselovo vyjadrenie je totiž presne v tomto duchu. “Je veľmi poľutovaniahodné, že musíme zrušiť spoločnú kandidatúru Minska a Rigy. Počas tohto procesu sme sa pokúsili presadiť, aby sa MS využili ako nástroj zmierenia a pomohli upokojiť spoločensko-politické problémy v Bielorusku a nájsť pozitívnu cestu vpred. Hoci sa Rada domnieva, že MS by sa nemali žiadnou stranou využívať na politickú propagáciu, uznáva, že organizovať toto podujatie v Minsku by nebolo vhodné, keď treba riešiť dôležitejšie problémy a treba dať prednosť bezpečnosti tímov, divákov a funkcionárov,” povedal Fasel.

 

Majstrovstvá sveta v hokeji 2021 nebudú v Bielorusku, rozhodla o tom IIHF Zdroj: twitter.com/wcj

Stále je tu aj možnosť, že by sa MS konali iba v Lotyšsku. V Rige však nie je v súčasnosti druhá vyhovujúca aréna. Lotyšsko by k usporiadaniu celého turnaja údajne potrebovalo ďalších päť miliónov dolárov a tie nemá. Slovenskí hokejisti by sa na MS mali predstaviť v A-skupine spolu s Ruskom, Švédskom, Českom, Švajčiarskom, Dánskom, Bieloruskom a Veľkou Britániou. V “béčku” boli Kanada, Fínsko, USA, Nemecko, Lotyšsko, Nórsko, Taliansko a Kazachstan.

Bude to ešte zaujímavé zákulisné divadlo. Bielorusko sa určite bude súdiť, reputácia hokeja si takisto zarobila na slušné negatívne renomé. Politika sa začala miešať do športu a to je presne opak toho, čo funkcionári IIHF radi prezentujú na verejnosti. Kde a kedy sa bude hrať, je totiž stále nejasné a MS majú byť už o štyri mesiace. Môže to byť Dánsko, my či Kanada. Bez divákov, bez hráčov NHL – čo je stále reálna alternatíva – to budú zvláštne majstrovstvá sveta.

Majstrovstvá sveta v hokeji 2021 nebudú v Bielorusku, rozhodla o tom IIHF. TASR / Milan Kapusta

Informácie zo zákulisia sú totiž stále nejasné. Prezident Ruskej hokejovej federácie a člen Rady IIHF Vladislav Tretiak uviedol, že IIHF zvažuje tri možnosti organizácie šampionátu. Prvá je, že sa uskutoční celý v Lotyšsku, druhá, že ho bude spoluorganizovať Lotyšsko s Dánskom a tretia, že ho pobaltská krajina usporiada spolu so Slovenskom. Slovenský zväz ľadového hokeja sa zatiaľ k tejto možnosti nevyjadruje. K rozhodnutiu odobrať svetový šampionát Bielorusom sa vyjadril iba prezident SZĽH Miroslav Šatan. “Berieme na vedomie rozhodnutie IIHF v súčasnej situácii stiahnuť organizáciu majstrovstiev sveta 2021 z Bieloruska. Veríme, že IIHF robí všetko preto, aby sa svetový šampionát v tomto roku uskutočnil a v dohľadnej dobe sa nájde plnohodnotné náhradné riešenie.”