Regióny Bratislava

Na škole v Bratislave odštartujú štafetu kolektívneho darovania krvi

Ilustračné foto. Zdroj: TASR / František Iván

BRATISLAVA – Podporiť kolektívne darcovstvo krvi je cieľom iniciatívy My Drop Matters. V rámci nej vo štvrtok 30. novembra na Základnej škole s materskou školou Za kasárňou 2 v Bratislave odštartujú darcovskú štafetu a vyzvú tak ďalšie školy, aby sa zapojili. Iniciatívu podporila aj Národná transfúzna služba SR. Informovala o tom Zuzana Homolová z iniciatívy.

“Cieľom tejto dobrovoľníckej iniciatívy je povzbudiť školy, firmy, športové kluby a iné organizácie k spoločnému darovaniu krvi a k zvyšovaniu povedomia o tom, ako môže darovaná krv zachraňovať životy ľudí,” povedala Homolová. Priblížila, že krv, ktorá sa bude darovať na hromadnom odbere pri odštartovaní štafety v základnej škole má pomôcť jednému z jej žiakov, ktorý bojuje s onkologickým ochorením.

Krv je potrebná nepretržite

Iniciatíva pripomína, že krv sa v nemocniciach používa nepretržite. Na Slovensku podľa nej potrebuje za jednu hodinu transfúzny prípravok v priemere 23 pacientov. Okrem obetí úrazov a nehôd ju pravidelne potrebujú predčasne narodené deti, ľudia podstupujúci operácie, pacienti liečiaci sa na leukémiu, nádorové ochorenia, ochorenia krvných buniek a mnohí ďalší. Jednotka transfúznej krvi s objemom 450 mililitrov môže zachrániť až tri ľudské životy.

Darcom krvi sa môže stať každý, kto má 18 až 60 rokov, minimálne 50 kilogramov a spĺňa základné zdravotné požiadavky. Muži môžu krv darovať každé tri a ženy každé štyri mesiace. Všetky aktuálne usmernenia k darovaniu krvi sa nachádzajú na webovej stránke www.ntssr.sk.