Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Top

Na Slovákoch zarobili MILIARDU, teraz vo veľkom ZATVÁRAJÚ a PREPÚŠŤAJÚ! Bude ŠTRAJK? Ľudia sa búria pre nízke PLATY, vieme viac

Podnikanie, prepúšťanie, peniaze, financie, Slovensko. Ilustračná foto. Zdroj: Pixabay/Freepik
Ilustračná foto. Zdroj: Pixabay/Freepik

BRATISLAVA – Slovenské banky dosiahli rekordný zisk atakujúci miliardu eur. Napriek tomu zatvárajú jednu pobočku za druhou a len za dva roky zrušili tisíc pracovných miest. Aj zamestnancov bánk dráždia obrovské zisky ich majiteľov a poukazujú na nevyhovujúce platy aj po 20 rokoch praxe. V jednej banke už preto vstúpili do štrajkovej pohotovosti.

Banky na Slovensku vlani zarobili 829 miliónov eur, tento rok by to mohla byť viac ako miliarda (po zdanení). Hoci celý sektor zažil rekordný rok, pri porovnaní s okolitými krajinami naše banky zaostávajú. Napríklad v Česku dosiahol celý sektor vlani zisk viac ako 4,2 miliardy eur.

Pobočky aj hotovosť rušia, všetko chcú riešiť online

Nič to však nemení na tom, že ide o jeden z najziskovejších sektorov. Avšak aj ten podstupuje výrazné škrty. Klesá počet pobočiek aj zamestnancov bánk. Čísla NBS hovoria jasne. Rok čo rok miznú desiatky pobočiek, najmä v menších mestách. Na konci júna ich bolo už len 933, čo je medziročne o 25 menej. Rok predtým za 12 mesiacov zavreli takmer stovku. V ďalších zase zrušili narábanie s hotovosťou.

Banka, Slovenská sporiteľňa, SLSP. Zdroj: FB/Slovenská sporiteľňa
Ilustračné foto. Zdroj: FB/Slovenská sporiteľňa

Ľudí tak nútia cestovať do väčších miest a hlavne presedlať na online bankovníctvo. Práve to je zámerom finančných domov. Podľa odborníkov napokon ostanú len tie najrentabilnejšie z nich. Teda také, ktoré sa nachádzajú na frekventovaných miestach, napríklad v obchodných centrách, píšu Hospodárske noviny. A aj tie čaká ďalšia transformácia. Vytratí sa z nich hotovosť a zamestnanci sa stanú finančnými poradcami pre klientov.

Prepúšťajú stovky zamestnancov, platy sa im mália

Spolu s pobočkami klesá aj počet zamestnancov. Koncom júna v bankovom sektore pracovalo asi 18 200 ľudí, čo je o 400 menej ako rok predtým. Za dva roky ubudlo dokonca vyše 1 000 pracovných miest, za predošlých 12 mesiacov si k tomu môžeme prirátať ďalších asi 900.

Odborári tvrdia, že verejnosťou má mylnú predstavu o bohatých bankároch. Koľko v skutočnosti zarábajú? A zamestnanci ktorej banky vstúpili kvôli platom do štrajkovej pohotovosti? Čítajte na druhej strane.