Zahraničné Spoločnosť Top

Na Slovensku je dostupný liek, z ktorého môžu mužom narásť prsia. Američan za to vysúdil miliardy

Ilustračné foto: pixabay

BRATISLAVA – Americký farmaceutický koncern Johnson & Johnson musí zaplatiť miliardovú pokutu. Mužovi, ktorý užíval ich liek totiž z neho mali narásť prsia. Súdna porota vo Philadelphii v utorok prisúdila žalobcovi odškodné vo výške až osem miliárd dolárov (zhruba 7,3 miliárd eur). Informovali o tom americké médiá. Prípravok je aj na slovenskom trhu.

Spoločnosť obviňujú z toho, že v prípade antipsychotika s názvom Risperdal zatajila vedľajšie účinky, medzi ktoré patrí aj rast prsníkov u mužských pacientov.

Johnson & Johnson označil rozsudok za veľmi neprimeraný a oznámil, že sa voči nemu odvolá. Koncern je presvedčený, že rozhodnutie súdu bude nakoniec zrušené. USA sú známe tým, že sa tam tam súdi za všetko a vysúdiť sa dajú obrovské čiastky na odškodnom. Ale často sa tiež stáva, že vyššie inštancie tieto sumy revidujú a značne znížia. Môže trvať roky, pokiaľ sa dospeje k právoplatnému rozhodnutiu o vyplatení odškodného žalobcovi.


Liek Risperdal môže spôsobiť u mužov rast prsníkov. Zdroj: archív

Prípad nie je nový

V aktuálnom prípade súd priznal žalobcovi odškodné 1,75 miliárd dolárov (asi 1,6 miliardy eur) už v roku 2015, to bolo neskôr znížené na 680-tisíc dolárov (okolo 620-tisíc eur). Teraz súdna porota pristúpila spätne k mimoriadnej sankcii, ku ktorej dochádza len v obzvlášť závažných prípadoch. V takýchto situáciách sa však stáva, že sudcovia uznajú obrovskú sumu za neprimeranú a znížia ju.

Tisíce ďalších žalôb

Tak či tak je aktuálny prípad okolo spoločnosti Johnson & Johnson dosť výbušný, pretože koncern čelí 10-tisícom podobných žalôb. Farmaceutický obor je ale zvyknutý na právne problémy. Aj pri vlne žalôb proti firmám, ktoré svojím prípravkom proti bolesti spôsobili opioidnú krízu a drogovú epidémiu v USA, je medzi obžalovanými aj táto spoločnosť z New Brunswicku (New Jersey). Okrem toho musí čeliť aj žalobám za prípravok pre deti „Baby Powder“, ktorý má údajne zvyšovať riziko rakoviny.

Ilustračné foto: pixabay.com

Liek je dostupný aj na Slovensku

Glob.sk zistil, že liek Risperdal, ktorý môže spôsobiť u mužov rast prsníkov, je dostupný aj na Slovensku. Preto oslovil Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) s otázkou, či sa podobný prípad na Slovensku u tohto lieku už vyskytol.

V stanovisku, ktoré nám zaslala hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemíková sa píše: “Každý liek môže mať nežiadúci účinok, ktorý sa však nemusí vyskytnúť u každého. Žiaden liek nie je úplne bez rizika.”

Ako ďalej vysvetľuje, nežiaduci účinok je neželaný alebo škodlivý účinok lieku. Informácie o nežiaducich účinkoch lieku sa uvádzajú vo voľne dostupných dokumentoch k lieku – v Písomnej informácii pre používateľa (PIL, tzv. príbalový leták) aj v Súhrne charakteristických vlastností lieku (SPC, dokument určený pre zdravotníckych pracovníkov).

Spoločnosť Johnson & Johnson čelí tisíckam žalôb. Zdroj: SITA/AP

“Informácie o nežiaducich účinkoch sa získavajú z klinických štúdií a aj z ďalšieho monitorovania lieku po registrácii. Zdravotnícki pracovníci sú povinní hlásiť nežiadúce účinky liekov Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv a túto možnosť majú aj pacienti,” dodala.

Pokiaľ ide o liek Risperdal Consta, v zozname možných nežiadúcich účinkov sa nachádza práve aj „zväčšenie prsníkov u mužov“. Štátny ústav však neeviduje hlásenia takýchto nežiaducich účinkov na Slovensku.

“Dané nežiaduce účinky sú teda známe a transparentne uvedené v dokumentácii k lieku,” vysvetlila hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemíková.