Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Na TOTO sme čakali! Slováci sa dočkajú TROCH nových televíznych kanálov: Vieme, na čo sa môžete TEŠIŤ

televízia
Ilustračná foto. Zdroj: Unsplash

SLOVENSKO – Skvelé správy pre televíznych nadšencov. Mnohí Slováci sa sťažujú na lokálnu tvorbu a radšej pozerajú české programy, prípadne streamovacie služby. Viacerých preto určite poteší novinka, ktorá sa k nám chystá. Do ponuky už pribudol aj česko-slovenský unikát – kresťanský „netflix“.

Ako informuje portál Živé.sk, česká komerčná skupina Prima už dlhé mesiace pripravuje nové projekty pre slovenských divákov. Konkrétne ide o televízne kanály Prima Cool SK a Prima Love SK, ku ktorým v týchto dňoch požiadala o udelenie vysielacej licencie. Presný dátum spustenia zatiaľ nie je známy, ale hovorí sa o tom, že by k tomu malo dôjsť ešte tento rok.

Kanály Prima Cool a Prima Love obľubujú mnohí Slováci a v podstate ich môžeme sledovať prostredníctvom viacerých operátorov. Toleruje to aj samotná Prima a zároveň chce z tejto priazne aj niečo vyťažiť.

prima
Zdroj: Prima

Čo prinesú nové televízne stanice?

Pripravované novinky majú priniesť špeciálne verzie týchto dvoch staníc výlučne pre Slovensko. Prima sa teda rozhodla zainvestovať aj do slovenského trhu. Podľa informácií redakcie by nemali vysielať len vlastnú tvorbu Primy, ale aj obľúbené zahraničné filmy a seriály. Medzi najobľúbenejšie seriály na Prima Cool patria nepochybne Simpsonovci a Ako som spoznal vašu matku. Čo sa týka Prima Love, tam dominuje Doktor z hôr.

Zatiaľ nie je jasné ani to, či Slováci budú mať k dispozícii iba slovenskú verziu týchto kanálov, alebo si budú môcť pozrieť aj tú českú. Nepoznáme ani programové plány, ktoré by priblížili to, ako budú jednotlivé dni vyzerať. Viac detailov by sme sa mali dozvedieť už čoskoro.

Československý kresťanský „netflix“

Ďalšou novinkou, ktorá už funguje, nie je klasická televízna stanica, ale streamovacia služba Filmana. Ide o česko-slovenskú filmovú platformu s kresťanským obsahom. V jej ponuke diváci nájdu kresťanské hrané a dokumentárne filmy, ako aj seriály o živote, nádeji a viere z celého sveta. „Ako diváci sme začali narážať na to, že keď si chceme pozrieť niečo s kresťanskou tematikou, nie je veľmi kde,” objasnil motiváciu vzniku platformy pre Postoj jeden zo zakladateľov Filmany Jan Perout.

Veriaci filmári z produkcie Bumerang Film chcú ponukou kresťanského obsahu prispieť k tzv. digitálnemu misionárstvu. Aj keď v západnej Európe a USA existujú podobné projekty, v priestore Česka a Slovenska je Filmana prvým projektom svojho druhu. Jej obsah je spoplatnený mesačným poplatkom, niektoré tituly sú dostupné zdarma. Ľudia, ktorí za platformou stoja, plánujú natáčať vlastné filmy a seriály. Aktuálne ponúka vyše 7-tisíc minút obsahu.

Zdroj: filmana.cz/sk