Domáce Spoločnosť Kauzy

Na väzobné stíhanie nie sú dané dôvody, tvrdí obhajca Jankovskej

Zdroj: TASR / Henrich Miššovič

KOŠICE – Na zasadaní pléna Ústavného súdu (ÚS) SR, ktoré vo štvrtok posudzuje žiadosť o súhlas s väzbou pre celkovo 13 sudcov obvinených z korupčných trestných činov, sa vyjadrila aj jedna z obvinených – bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti za Smer-SD a sudkyňa Krajského súdu Bratislava s prerušenou funkciou Monika Jankovskej. Novinárom to potvrdil jej právny zástupca Peter Erdös.

 

Monika Jankovská sa podľa neho vyjadrila predovšetkým k tzv. ústavnoprávnym aspektom prípadného obmedzenia osobnej slobody a jeho účelu, ako aj podmienkam, či väzobné stíhanie spĺňa účel trestného konania. “Pred plénom Ústavného súdu sme sa vyjadrili, že v tomto prípade nie sú dané dôvody na obmedzenie osobnej slobody,” povedal Erdös. Poukázal pritom na obsah žiadosti o súhlas s väzbou, ktorú na ÚS podala prvá námestníčka generálneho prokurátora.

Erdös potvrdil, že medzi dôvodmi na väzbu v žiadosti je tzv. kolúzny dôvod, ako aj možnosť pokračovania v trestnej činnosti. V prípade, ak ÚS dá súhlas s väzbou, o väzbe bude následne rozhodovať sudca pre prípravné konanie na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS).

Erdös tiež potvrdil, že plénum ÚS rozhoduje o žiadosti v plnom zložení, teda s 13 sudcami vrátane ústavného sudcu Mojmíra Mamojku. Rozhodnutie ÚS sa očakáva neskôr v popoludňajších hodinách alebo podvečer.

Policajti z Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) zadržali v stredu (11. 3.) ráno 13 sudcov v súvislosti s obsahom komunikácie cez aplikáciu Threema v mobile podnikateľa Mariana Kočnera. Obvinenia padli z trestných činov korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu a marenia spravodlivosti. Medzi zadržanými sú okrem 13 sudcov aj jedna bývalá sudkyňa, jedna správkyňa konkurznej podstaty, jedna advokátka a dve civilné osoby. Akciu vykonávala skupina Hmla, ktorá vyšetruje sudcov z Threemy Mariana Kočnera. Zadržaných sudcov po stredajších výsluchoch na NAKA v Nitre previezli do Košíc, kde sídli ÚS, ktorý rozhoduje o povolení väzobného stíhania sudcov.