NÁHLA zmena POČASIA! Čakajú nás INTENZÍVNE BÚRKY S KRÚPAMI: Na TOTO sa pripravte

SLOVENSKO – Pred nami sú síce príjemné, teplé dni, no podľa meteorológov ich prekazí séria búrok. Ako informuje portál Imeteo.sk, pripraviť sa treba nielen na početné prehánky, ale aj silnejšie búrky, ktoré môžu byť navyše nebezpečné. 

 

Na našom území aktuálne panuje slnečné počasie, za ktoré je zodpovedný príliv teplého vzduchu, ktorý však zároveň aj vrcholí. Už v priebehu nočných hodín treba rátať so zhoršením počasia. „Od západu sa bude nad naše územie nasúvať oblačnosť, ktorá súvisí s frontom. Sobotňajšie ráno by malo byť slnečné len na juhovýchode a postupne sa aj tu oblačnosť zväčší,“ informuje Imeteo.sk.

Už počas sobotňajších, ranných hodín sa bude nad naše územie od západu nasúvať zrážkové pole, ktoré prinesie dážď predovšetkým do oblasti západného a severozápadného Slovenska. Nebezpečenstvo nám hrozí až v popoludňajších hodinách.

Kde je potrebné očakávať búrky

S prvými búrkami je potrebné počítať v sobotu 6. mája okolo poludnia a to predovšetkým v oblasti Podunajskej nížiny. „Prvé blesky by mali udierať najmä v južnom sektore zrážkového poľa v oblasti Nitry, či Levíc. Postupne však budú búrky početnejšie,“ dopĺňa Imeteo.sk. Počas dňa však môžeme miestami na západnom Slovensku rátať so slnečnými lúčmi, nad ktorými sa bude nachádzať teplejší a vlhší vzduch. Nepotrvá však dlho, kým labilizuje vzduchovú hmotu, v ktorej začnú vznikať spomínané búrky. „Hodnoty CAPE, ktoré reprezentujú úroveň labilnosti vzduchovej hmoty by mohli v oblasti Viedne vystúpiť až nad 1000 J/Kg, čo sú už veľmi výrazné hodnoty na takúto situáciu,“ uvádza Imeteo.sk.

V prípade, že sa pole zrážok, ktoré by malo zasiahnuť západ nášho územia začne presúvať smerom na východ, budú za ním vznikať jednotlivé búrky, ktoré môžu byť aj výraznejšie. Najviac pravdepodobný je výskyt búrok v oblasti severozápadného a západného Slovenska, kde budú už krátko popoludní vznikať početné prehánky a búrky.

„Sobotňajšie búrky by mohli byť aj intenzívnejšieho charakteru. Vyskytovať sa budú výrazné zrážky a očakáva sa pomerne častý výskyt krúp,“ uvádza na záver Imeteo.sk.

Viac o téme: aktuálne počasie, búrky 6. máj, počasie na sobotu, počasie na víkend

Súvisiace články