Zahraničné Spoločnosť Top

Najbohatší Brit uteká do Monaka. Pritom je horlivým zástancom brexitu

Miliardár Jim Ratcliffe chce ušetriť na daniach 4,5 miliardy eur. (ilustračné foto: pixabay)

LONDÝN/BRATISLAVA – Krysy opúšťajú potápajúcu sa loď. Presne toto si môžu myslieť mnohí Britovia v súvislosti s aktuálnym vývojom v ich krajine, ktorá sa má čoskoro ocitnúť mimo Európskej únie (EÚ). Teraz sa na verejnosti objavila informácia, že najbohatší britský občan a horlivý zástanca brexitu Sir Jim Ratcliffe sa mieni odsťahovať do Monaka. Chce tak ušetriť na daniach 4,5 miliardy eur.

 

Len pred pár týždňami sa ukázalo, že šéf výrobcu vysávačov Dyson, miliardár James Dyson, presúva svoje centrály do Singapuru. Vo Veľkej Británii to vyvolalo vlnu pohoršenia. 

Zradil Britov, ktorí mu verili

Stal sa terčom kritiky mnohých politikov. Vyčítali mu, že zradil všetkých ľudí, ktorí mu dôverovali ako britskému podnikateľovi, ktorý obhajoval tvrdý brexit. Oficiálne bolo vysvetlené, že príčinou premiestnenia sídla spoločnosti je rastúci význam ázijského trhu. 

Teraz sa o rozruch postaral ďalší superbohatý Brit. Aj on je považovaný za veľkého podporovateľa brexitu. Najbohatší muž Spojeného kráľovstva Jim Ratcliffe čelí kritike za to, že plánuje opustiť Britániu. Chce sa vyhnúť daniam vo výške 4,5 miliardy eur, píše “Daily Mail”. Správa bola ilustrovaná obrázkami miliardových nehnuteľností a jeho superjachty.

Šéf výrobcu vysávačov Dyson, miliardár James Dyson, presúva svoje centrály do Singapuru. (SITA/AP)

Presťahuje sa do Monaka

Odhadovaný majetok Ratcliffa je okolo 24 miliárd eur, ku ktorým prišiel ako predseda predstavenstva a výkonný riaditeľ chemickej spoločnosti Ineos, ktorú založil v roku 1998. Známy ”brexiter”, ako nazývajú podporovateľov odchodu Veľkej Británie z EÚ, oslovil medzinárodnú audítorskú spoločnosť Pricewaterhouse Coopers, aby mu pomohla presťahovať sa do daňového raja – Monaka.

Podľa “Sunday Times” môže Ratcliffe v rámci plánu vyhnúť sa daniam okrem presťahovania sa do Monaka urobiť ešte jednu vec. Rozdelí svoj miliardový majetok medzi sebou a dvoch vysoko postavených zamestnancov. Tým môže ušetriť od 450 miliónov až po 4,5 miliardy eur ročne, vyrátal “The Times”.

Ratcliffe poslal list Junckerovi

V poslednej dobe kritizoval Ratcliffe Brusel za “hlúpe” ekologické dane, ktoré podľa neho poškodia chemický priemysel v Európe. V otvorenom liste Jeana-Claude Junckera varoval, že Európa “už nie je konkurencieschopná”, pretože energetické a pracovné zákony sú tu najdrahšie na svete. 

Lenže vyzerá to tak, že ani Veľká Británia po brexite nie je pre miliardárov a zamestnávateľov príliš výhodným miestom pre podnikanie. Dôkazom sú zverejnené plány na presťahovanie s cieľom vyhnúť sa vysokým daniam. 

Ratcliffova spoločnosť má ročný obrat vo výške približne 51 miliárd eur a zamestnáva 18 500 ľudí. Produkty Ineos sa používajú na výrobu zubnej pasty, antibiotík a čistej vody.

“Chamtivosť nemá hranice”

“Vyzerá to tak, že chamtivosť superbohatých ľudí vyhýbajúcich sa daniam nemá hranice,” kritizoval Ratcliffov plán na presťahovanie sa do Monaka tieňový kancelár labouristickej strany Jeff John McDonnell. “Nevedia, že každé penny, ktoré v daňových rajoch ukryjú, je penny, ktoré nebude použité v našom NHS (štátny poskytovateľ zdravotnej starostlivosti) na liečbu chorých, alebo na sociálnu starostlivosť pre našich opustených, izolovaných starých ľudí alebo na vzdelanie našich detí?”, opýtal sa McDonnell.