Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

NAJEXTRÉMNEJŠIE počasie v historii meraní? Výnimočná predpoveď odhalila, aké bude LETO 2024! Na TOTO sa pripravte

Ilustračné. Zdroj: archív zoznam.sk

SLOVENSKO – Extrémne premenlivé počasie nás za posledné týždne poriadne potrápilo. Dlhodobejšie predpovede meteorológov však ukazujú jasný trend počasia. Nielen tohtoročná mimoriadne teplá zima nasvedčuje tomu, že leto 2024 by mohlo byť jedno z najhorúcejších v histórii.

Webový portál The Weather Channel predpovedá, že tohtoročné leto bude extrémne horúce. Odborníci tvrdia, že nadpriemerne vysoké teploty môžeme očakávať v júni a v júli, no v porovnaní s priemerom by mal byť najteplejší august.

Ako ďalej uvádzajú, dôležitým faktorom je aj prechod meteorologického javu El Niño na jeho náprotivok La Niña. Práve jav La Niña by mal mať zásadný vplyv na počasie v druhej polovici roka a so sebou by mal priniesť aj výdatné zrážky.

Portál imeteo.sk zase poukazuje na novú vedeckú štúdiu, ktorá naznačuje, že z rýchlosti topenia grónskeho ľadovca možno predpovedať, aké počasie tento rok v lete čaká Európu.

„Na základe zisteného reťazca udalostí očakávame, že podmienky medzi oceánom a atmosférou budú tento rok priaznivé pre neobvykle teplé a suché leto nad južnou Európou,“ uviedla hlavná autorky štúdie Marilena Oltmannsová.

Dá sa predpokladať, že po tom, čo sme aj na Slovensku zaznamenali najteplejšiu meteorologickú zimu v histórii meraní, sa nejaké tie rekordy budú prepisovať aj počas tohtoročného leta, dodáva portál.

Demänovská ľadová už nie je ľadová

Dôkazom otepľovania je aj fakt, že z jednej z najznámejších slovenských jaskýň zmizol všetok ľad. Reč je o Demänovskej ľadovej jaskyni.

Po sérii teplých, pre ľadové jaskyne nepriaznivých zím prišla o zvyšky ľadu. Je síce možné, že po priaznivej zime sa ľad opäť v jaskyni objaví, ale jeho zásoba pravdepodobne nebude dostatočná, aby sa udržal po celý rok. Názov Demänovská ľadová jaskyňa v súčasnosti už neodráža to, že sa v nej celoročne nachádza ľad, zatiaľ však zostáva ako zaužívaný zemepisný názov. Trblietavú výzdobu, žiaľ, môžete obdivovať už len na starých fotografiách a suveníroch,“ povedal správca jaskyne Michal Lopčiansky.


Veľká PREDPOVEĎ na LETO: Meteorológovia majú OBAVY z toho, čo príde! Toto bude EXTRÉM, hovorí výskumníčka