Domáce Politika Spoločnosť Top

Najvtipnejšie situácie slovenskej politiky. Toto priniesol rok 2018

Odstupujúci premiér Robert Fico a prezident SR Andrej Kiska. FOTO TASR - Martin Baumann

BRATISLAVA – Rok 2018 sa chýli ku koncu a to je najvyšší čas na sumarizáciu. Slovo politika znie mnohým ľuďom ťažkopádne, so správnou dávkou odstupu sa na nej dá aj zasmiať. Glob.sk vám prináša výber situácií, ktoré sú prinajmenšom vtipné, trošku kontroverzné.

 

Gombík na saku

Rok 2018 skončil poriadnou bizardnosťou. Aj politici sú len ľudia a pohádať sa vedia o skutočne malicherné veci. Tentokrát sa problém týkal saka poslanca SNS Antona Hrnka.

Na druhej strane stála Katarína Cséfalvayová, ktorá satirickej stránke Zomri  “bonzla” cenu saka Antona Hrnka. Dokonca dala stránke aj povolenie, aby konverzáciu zverejnili. Reakcia na seba nenechala dlho čakať a spor bol na svete. Posúďte sami.

Peter Pellegrini a špáratko

Peter Pellegrini bol vo funkcií premiéra len jeden deň a už bol problém na svete. Počas tlačovej besedy si chcel zo saka vybrať mobil, no zároveň s ním mu na stôl vypadol aj malý balíček.

Ten na prvý pohľad upútal novinárov aj verejnosť. Mnohí si mysleli, že môže ísť o sáčok s bielym práškom.

Peter Pellegrini celú situáciu neskôr vysvetlil vo videu. Jeho verziu tiež potvrdila analýza kamerových záznamov, ktorú niektoré médiá spravili. To už však nezastavilo množstvo vtipov, ktoré ešte niekoľko dní bavili našu i českú internetovú scénu.

Osobný a profesionálny názor

Verejnosť pobavil aj riaditeľ SIS Anton Šafárik, ktorý po stretnutí výboru pre kontrolu SIS povedal skutočne zaujímavú vetu. Celé Slovensko vtedy žilo kauzou  Vietnamec a práve toho sa výbor týkal.

Anton Šafárik sa po výbore rozprával s novinármi. „Môj osobný názor sa nezhoduje s oficiálnym názorom, ktorý mám ako riaditeľ Slovenskej informačnej služby,“ povedal vtedy Šafárik. Jeho veta bola ešte o niekoľko dní rozoberaná skrz na skr.

Dlažobné kocky

Svoje si tento rok užil aj Robert Fico. Strata premiérskej stoličky pritom rozhodne nebola jedinou diskutovanou témou.

Na začiatku marca, keď bol Robert Fico ešte premiérom, zvolal zasadnutie bezpečnostnej rady štátu. V súvislosti s protestami, ktoré po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej ovládli ulice Slovenska, sa Fico obával násilností.

„Nazhromaždili sme množstvo informácií, ktoré hovoria o vysokej pravdepodobnosti rôznych konfrontácií – útokov na verejné budovy. Možno zase poviete, že som si to nafotil a urobil sám, ale pred úradom vlády sme zachytili prvé kopy kamenných kociek, ktoré sem boli nazvážané v čase, ktorý nemáme ešte identifikovaný. Sú poskrývané v kríkoch pri stromoch a momentálne hľadáme záznamy z kamier a chceme identifikovať, akým spôsobom sa tieto kamenné kocky dostali pred budovu úradu vlády,“ povedal vtedajší premiér.

Neskôr sa ukázalo, že sa nikto nechystal hádzať dlažobné kocky po druhých ľuďoch, ani nimi nijakým spôsobom ohrozovať verejný poriadok. Pochádzali z rekonštrukcie neďalekého námestia.

Podobný alebo iný názor

Posledné týždne pred koncom roka sa niesli v znamení diskusií o globálnom pakte OSN. K téme sa vyjadril snáď každý. Rovnako, ako do histórie vstúpila veta “nikto nemôže dať toľko lásky človeku, ako človek človeku,” ktorú kedysi povedal predseda parlamentu Andrej Danko, môže vstúpiť aj veta Roberta Kaliňáka.

“Každý poslanec má tak trošku podobný alebo iný názor, v niečom úplne opačný, takže bez problémov,” reagoval Kaliňák na doplňujúcu otázku.