Politika Spoločnosť Kauzy Domáce Top

NAKA opäť zasahuje. Vyšetrovanie vraždy novinára malo odkryť závažné prepojenia

Zdroj: TASR - Lukáš Grinaj

BRATISLAVA – Polícia má počas posledných dní plné ruky práce. Zatiaľ čo včera zhabali viacerým sudcom a členom justičných orgánov mobily, dnes od skorého rána zasahujú opäť. Upozornil na to portál tvnoviny.sk.

 

Podľa portálu dnes NAKA robí procesné úkony v súvislosti s trestnými činmi korupcie a zneužívania právomocí verejného činiteľa. Podľa medializovaných informácií má ísť o zásah vo viacerých mestách.

Všetky tieto úkony úzko súvisia s vyšetrovaním vraždy novinára a s osobou obvineného Mariana Kočnera. Dozoroví prokurátori totiž ešte v pondelok na tlačovej besede uviedli, že z vyšetrovania vraždy vyplynulo viacero trestných činov. Jedným z nich je práve zneužívanie právomocí verejného činiteľa.

Vyšetrovanie vraždy novinára malo odhaliť závažné prepojenia. Zdroj: TASR – Henrich Mišovič

Prokurátori vtedy uviedli, že nejde o politikov, ale o iných členov štátnych a justičných orgánov. Včera NAKA viacerým sudcom zhabala mobilné telefóny. Podľa niektorých médií boli práve títo sudcovia v kontakte s obvineným Marianom Kočnerom a boli mu “po ruke.” 

Polícia však nateraz odmieta povedať viac. “Naďalej prebiehajú procesné úkony, ďalšie informácie, ani k miestu ani osobám nie je možné bližšie poskytovať,” odpísal hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

Opäť kauza zmenky

Podľa informácií Denníka N zaistili elitní policajti mobil štátnej tajomníčke Monike Jankovskej, ale aj Andrey Haitovej a Zuzane Maruniakovej. Tieto dve sudkyne mali dočinenie s Kočnerovými kauzami. Haitová je obchodnou sudkyňou, ktorá mala rozhodovať o Kočnerových zmenkách voči televízii Markíza. Práve v senáte, kde aj ona pôsobí, totiž skončilo odvolanie televízie Markíza v celej kauze. Tento proces však prerušil zásah polície a odvolací proces bol prerušený. Na prvostupňovom súde o tejto kauze rozhodla Maruniaková.

Kauza zmenky sa začala na verejnosti riešiť v roku 2016, kedy začal Kočner od Markízy žiadať vyplatenie 69 miliónov eur. Tvrdil, že v roku 2000 sa kauza Gamatex ukončila vypísaním aj týchto zmeniek. Dovtedy však o nich nikto nepočul a Markíza od začiatku tvrdila, že sú sfalšované. Prvostupňový súd však rozhodol, že pohľadávka je oprávnená a že Markíza má zaplatiť. Tá sa odvolala. Prípad je nateraz pozastavený a to dovtedy, kým Špecializovaný trestný súd nerozhodne, či sú zmenky falošné.

V kauze sú obžalovanými Marian Kočner a Pavol Rusko, obvinený je Štefan Ágh.

Glob.sk požiadal o bližšie informácie políciu. Článok budeme aktualizovať.