Domáce Politika Top

Násilný prevrat nie je nástrojom na riadenie krajiny, tvrdí SaS

BRATISLAVA – Napriek viacerým výhradám ku kvalite demokracie v Turecku, násilný prevrat a obmedzenie demokracie nie je nástrojom na riadenie krajiny, tvrdí strana Sloboda a Solidarita (SaS). Ako ďalej v stanovisku uviedli predseda liberálov Richard Sulík a podpredsedovia SaS Jana Kiššová, Ľubomír Galko a Jozef Mihál, veria, že sa podarilo zastaviť chaos spojený s pokusom o štátny prevrat v Turecku. “Je nám ľúto obetí tohto pokusu o prevrat. Očakávame, že prezident Recep Tayyip Erdogan bude v následných krokoch ctiť princípy demokracie. Zároveň veríme, že v Turecku sa skoro podarí opäť obnoviť pokoj, ktorý si želajú občania Turecka aj medzinárodné spoločenstvo,” píše sa ďalej v stanovisku liberálov, ktoré agentúre SITA poskytla Jarmila Paulíková z komunikačného oddelenia SaS.

Udalosti sprevádzajúce pokus o vojenský prevrat v Turecku si v noci na dnes vyžiadali životy najmenej 90 ľudí. Ďalších 1 154 ľudí utrpelo zranenia, uviedla agentúra DPA s odvolaním sa na aktuálne údaje tureckej tlačovej služby Anadolu. Podľa vyjadrení vládnych predstaviteľov zatkli bezpečnostné zložky v súvislosti s pokusom o prevrat až 1563 príslušníkov armády. DPA s odvolaním sa na správu stanice NTV uviedla, že odvolaní boli piati generáli a 29 plukovníkov. Ďalší generál, ktorý bol účastníkom vzbury, údajne počas noci zahynul.

Tureckí vládni predstavitelia vyhlasujú, že pokus armádnej frakcie prevziať moc v krajine sa podarilo zmariť. Prezident Erdogan však počas svojho ranného vystúpenia na Atatürkovom letisku v Istanbule priznal, že situácia v blízkosti prezidentského paláca v Ankare, kde údajne lietadlá zhadzovali bomby, je stále problematická. Turecký premiér Binali Yildirim vyhlásil, že “situácia je v prevažnej miere pod kontrolou”, a zvolal nadnes mimoriadne zasadnutie parlamentu. V priebehu noci došlo najmä v hlavnom meste Ankara a Istanbule k početným nepokojom, výbuchom a útokom vzdušných síl.

Erdoganova kancelária vydala vyhlásenie, podľa ktorého je najnovší pokus o zvrhnutie demokraticky zvolenej vlády v Turecku dielom skupiny v rámci armády, konajúcej mimo hierarchie velenia. Podľa prezidenta za celou akciou stojí hnutie vplyvného kazateľa Fethullaha Gülena, ktorý žije v americkom exile.