Politika Zahraničné

NATO vyzvalo Rusko a sýrsky režim na ukončenie náletov v provincii Idlib

Ilustračná foto: SITA / AP

BRUSEL – Severoatlantická aliancia (NATO) vyzvala v piatok Rusko a sýrsky režim prezidenta Bašára Asada na ukončenie náletov v provincii Idlib po tom, ako v ich dôsledku vo štvrtok zahynulo 33 tureckých vojakov. Informovala o tom agentúra AP.

 

“Spojenci odsudzujú pokračujúce bezohľadné nálety sýrskej vlády a Ruska v provincii Idlib. Vyzývam ich, aby ukončili svoju ofenzívu, rešpektovali medzinárodné právo a podporili snahu OSN o mierumilovné vyriešenie (konfliktu),” vyhlásil generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Šéf NATO ďalej apeloval na Moskvu a Damask, aby začali znova dodržiavať prímerie z roku 2018 a vyhli sa tak “zhoršovaniu otrasnej humanitárnej situácie v regióne”.

Všetkých 28 spojencov Turecka zároveň vyjadrilo Ankare svoju sústrasť v súvislosti so smrťou jeho vojakov.

Sýrske vládne sily, ktoré podporuje ruské vojenské letectvo, v priebehu posledných dní dobyli množstvo obcí v regióne okolo mesta Idlib aj na juhu tejto provincie, ktorá je poslednou významnou baštou povstalcov. Napriek dohodnutému prímeriu pokračovali sýrske sily v útokoch aj počas posledných týždňov, pričom prevzali kontrolu nad väčšími územiami.

Pri štvrtkovom bombardovaní zo strany sýrskej armády zahynulo najmenej 33 príslušníkov tureckých ozbrojených síl. Ide o najväčšie straty na životoch príslušníkov tureckej armády, odkedy Ankara po prvý raz vstúpila do vojenského konfliktu v Sýrii v roku 2016.

Turecko v piatok reagovalo bombardovaním, pri ktorom v Idlibe údajne zahynulo 16 príslušníkov Sýrskej arabskej armády.

Ankara zároveň odmietla tvrdenie Ruska o tom, že tureckí vojaci boli počas útoku premiešaní medzi povstaleckými jednotkami. Podľa slov tureckého ministra obrany Hulusiho Akara sa v bezprostrednej blízkosti tureckých síl nenachádzali “žiadne ozbrojené skupiny”.