Spoločnosť Zahraničné

Návštevníci slávnych pláží v Riu si budú musieť rezervovať miesto cez aplikáciu

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / AP

RIO DE JANEIRO – Starosta brazílskeho mesta Rio de Janeiro Marcelo Crivella v pondelok oznámil, že na ikonických mestských plážach budú musieť ľudia dodržiavať odstup a rezervovať si miesto na piesku vopred prostredníctvom aplikácie v mobilnom telefóne. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

 

Starosta upozornil, že svetoznáme pláže ako Copacabana a Ipanema budú znovu naplno otvorené len s jasne vymedzenými zónami, ktoré pomôžu udržiavať ľudí ďalej od seba. Uplatnenie tohto opatrenia proti šíreniu koronavírusu bude však ťažké, pretože na mestských plážach sa v posledných týždňoch tlačilo mnoho ľudí aj napriek hrozbe pokuty vo výške 107 realov (17 eur). “Ľudia sa budú môcť zdržiavať vo vymedzených zónach, a to na základe času, kedy prišli, a takisto rezervácie cez aplikáciu v mobile,” povedal Crivella novinárom na tlačovej konferencii. “Týmto spôsobom môžeme lepšie organizovať to, čo dnes nefunguje dobre,” dodal.

Úrady v Riu de Janeiro zatvorili pláže v marci, keď sa snažili zastaviť šírenie nového druhu koronavírusu, ktorý zabil v Brazílii už vyše 100 000 ľudí. Latinskoamerická krajina má druhý najvyšší počet úmrtí na svete, po Spojených štátoch. Guvernér Ria Wilson Witzel vtedy pripustil, že toto opatrenie sa v meste známom láskou k plážam rovná až “kacírstvu”. Štát Rio de Janeiro zaznamenal vyše 14 000 úmrtí na nákazu koronavírusom a je pandémiou zasiahnutý tvrdšie než iné brazílske štáty, s výnimkou Sao Paula.

Crivella 31. júla znovu otvoril pobrežie pre plávanie, ale sedenie v piesku je stále zakázané. Napriek tomu veľké množstvá ľudí zapĺňali počas posledných víkendov spomínané legendárne pláže Copacabana a Ipanema – vyhrievali sa na slnku, hrali futbal v piesku alebo uprene pozerali na tyrkysovú vodu. Crivella nestanovil termín znovuotvorenia, len dodal, že úrady čoskoro oznámia podrobnosti.