Politika Domáce Prezidentské voľby Top

NAŽIVO ZO ŠTÁBOV Čaputová zvíťazila. Šefčovič jej zablahoželal a poslal kyticu

Novou slovenskou prezidentkou bude Zuzana Čaputová. FOTO: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Volebná sobota sa blíži k svojmu koncu. Do uzatvorenia volebných miestností ostávajú posledné hodiny. Väčšina tých, čo voliť novú hlavu štátu chcela, tak už urobila. Druhé kolo prezidentských volieb 2019 sa tým však nekončí, práve naopak. Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič majú pred sebou najhorúcejšie okamihy celých volieb. V spoločnosti svojich rodín, priateľov ale aj podporovateľov budú čakať na to, kto z nich sa stane v poradí piatym slovenským prezidentom v ére samostatnosti. Redakcia Glob.sk bude pri tom, aby vám sprostredkovala atmosféru volebnej noci či prvé reakcie oboch kandidátov. Sledujte ako to vyzerá v štáboch Zuzany Čaputovej a Maroša Sefčoviča spolu s nami.

 

Náš online sa skončil. Ďakujeme, že ste priebeh volebnej noci sledovali spoločne s nami. 

zo štábu Zuzany Čaputovej 1:21 V štábe Zuzany Čaputovej sa oslavuje, a to aj napriek tomu, že hostia začali pomaly odchádzať. Partner budúcej prezidentky Peter Konečný, ktorý počas celej volebnej noci stál po jej boku, dostal tričko s nápisom “Prvý frajer”

Peter Konečný dostal tričko s nápisom “prvý frajer” FOTO: Glob.sk

zo štábu Zuzany Čaputovej 0:37 – Svojej  nástupkyni vo funkcii prišiel osobne zablahoželať aj úradujúci prezident Andrej Kiska. “Práve teraz potrebujeme prezidentku, ako je Zuzana Čaputová,” povedal Kiska.

Zuzane Čaputovej prišiel zablahoželať aj prezident Andrej Kiska. FOTO: Glob.sk/Peter Korček

zo štábu Zuzany Čaputovej 00:25 – Čaputová predstúpila pred novinárov, poďakovala všetkým za ich hlasy.  Voličom poďakovala aj v jazykoch národnostných menšín. “Prijímam toto rozhodnutie s veľkou pokorou a s uvedomovaním si veľkej zodpovednosti. Predpokladala som, že tie čísla budú tesnejšie. Je to silný mandát,” vyhlásila Čaputová. Novozvolená prezidentka chce rokovať so všektými lídrami politických strán, predovšetkým s predstaviteľmi vládnej koalície.

zo štábu Maroša Šefčoviča 00:19 – Z centrály Maroša Šefčoviča, kde prebiehala volebná noc, pomaly odchádzajú novinári. Porazený kandidát sa vrátil späť do štábu k svojim hosťom.

zo štábu Maroša Šefčoviča 00:10 – Šefčovič priznal porážku, zatelefonoval Zuzane Čaputovej a zablahoželal jej k výhre. “Povedal som jej, že od dnešného večera má pred sebou veľkú zodpovednosť, pretože sa stáva novou hlavou štátu,” povedal. Čaputovej posiela kyticu, pretože si to zaslúži, aj pre to, že je prvou prezidentkou na Slovensku. Poďakoval všetkým voličom, ktorý prišli k voľbám, samostatne aj tý, ktorí ho prišli podporiť, pričom to berie akop záväzok, nad ktorým bude uvažovať, čo s ním ďalej bude robiť.

Rovnako, ako pri ohlásení kandidatúry, aj na jej konci, dal svojej manželke Helene kyticu. Dodal, že najbližšie hodiny strávi študovaním povinností, ktoré ho čakajú po návrate do Bruselu. Nemyslí si však, že mu podpora Smeru uškodila. Podľa jeho slov by sa bez nej nedostal do druhého kola. Na voľbách ho mrzí najmä to, že bude nízka volebná účasť, ešte nižšia, ako bola v prvom kole. “Bude na ľuďoch krajiny, aby si sami vyhodnotili, kto tú prácu dokáže robiť profesionálnejšie,” podotkol. Podľa jeho slov nemá žiadne plány so straníckou politikou. “Určite by som do prezidentskej kampane išiel znova. Či o päť rokov, to neviem, pretože nikto nevie, čo bude o päť rokov,” uzavrel.

zo štábu Zuzany Čaputovej 23:39 V štábe Zuzany Čaputovej panuje výborná atmosféra. Čaká sa na to, kedy vystúpi samotná kandidátka. Ako povedal šéf strany Progresívne Slovensko Ivan Štefunko, dúfa, že konečný výsledok “bude niečo, čo sa bude blížiť k 60 percentám.”

zo štábu Zuzany Čaputovej 23:35 Herec Richard Stanke tvrdí, že Čaputová môže pomôcť zmeniť Slovensko. „Myslím, že reprezentuje to, čo je úplný opak toho, čo tu máme,“ povedal.

zo štábu Zuzany Čaputovej 23:30  „Všetci cítime, že je tu čas na zmenu a myslím si, že Zuzana Čaputová je kandidátka, ktorú všetci potrebujeme,“ povedal herec Ján Koleník. Podľa neho môže do politiky priniesť korektnosť a pokoj, aby naša politika nebola agresívna. „Zatiaľ som nadšený, ale nechcem robiť predčasné závery,“ reagoval na priebežné výsledky, ktoré favorizujú Čaputovú.

zo štábu Zuzany Čaputovej 23:25 – V súčasnosti je zrátaných viac ako 38 percent všetkých okrskov. Vyzerá to tak, že novou hlavou štátu sa stane Zuzana Čaputová, ktorá bude historicky prvou prezidentkou Slovenskej republiky. Podľa posledných údajov má 58 percent, čím vedie nad Marošom Šefčovičom, ktorý má 42 percent. V jej štábe sa už začalo oslavovať, prišla medzi hostí a zožala obrovský potlesk. Medzi hosťami sa nachádza aj herec Richard Stanke, ktorý sa stal tvárou masových protestov Za slušné Slovensko, či herečka Táňa Pauhofová.

zo štábu Maroša Šefčoviča 23:16 – Do centrály Maroša Šefčoviča dorazil aj štátny tajomník minsterstva práce Branislav Ondruš. “Myslím si, že ak nevyhrá Maroš Šefčovič, tak to pre neho nebude žiadna tragédia, ale bude to veľká škoda pre Slovensko,” konštatoval Ondruš. Podľa jeho slov je prirodzené,  že Smer ako najsilnejšia politická strana chcel mať svojho silného kandidáta. “Úprimne vám poviem, že sprvu som nečakal, že Smer dokáže vybrať tak kvalitné kandidáta, ako sa nám podarilo vybrať,” uviedol. Je však presvedčený, že Maroš Šefčovič predstavoval najlepšieho kandidáta na post prezidenta.

zo štábu Zuzany Čaputovej 22:58 – Medzi hosťami Zuzany Čaputovej sa nachádza aj viacero známych tvárí. V štábe kandidátky sa nachádza napríklad slovenská herečka Zuzana Fialová, jej kolega Martin Huba,  či teológ a novinár Michal Havran. Z prostredia politiky sa v Starej tržnici nachádza napríklad Martin Poliačik z Progresívneho Slovenska, šéf strany Ivan Štefunko, či Jozef Mihál, Simona Petrík a bývalý generálporučík Pavel Macko zo Spolu Miroslava Beblavého. Čaputovú prišiel podporiť aj jej nedávny rival Robert Mistrík, ktorý sa nakoniec vzdal v jej prospech. Medzi jej podporovateľmi sa nachádza aj český inštrumentalista, spevák a politik Michael Kocáb.

zo štábu Zuzany Čaputovej 22:45 – Zuzanu Čaputovú príde do štábu o pár minút podporiť aj súčasný prezident Andrej Kiska.

zo štábu Maroša Šefčoviča 22:28 – Do štábu Maroša Šefčoviča prišiel aj bývalý dvojnásobný prezident Ivan Gašparovič. V minulosti kandidoval ako nezávislý s podporou Smeru. Medzi hosťami, ktorí podporujú eurokomisára, sa nachádza aj šéf odborov OZ KOVO Emil Machyna.

zo štábu Zuzany Čaputovej 22:15 – Po zverejnení prvých prieskumov po zatvorení volebných miestností zavládla v štábe Zuzany Čaputovej radosť. Nálada je celkovo dobrá od začiatku, hrá hudba a hostia sa medzi sebou veselo bavia.

zo štábu Maroša Šefčoviča 22:05 – Medzi hosťami Maroša Šefčoviča sa nachádza aj súčasný minister financií Peter Kažimír. Ten od prvého júna nastupuje do funkcie guvernéra Národnej banky Slovenska. V štábe je dobrá nálada, hostia sa bavia. Šefčovič je v sprievode rodiny, aj manželky Heleny, ktorá minulý týždeň skončila v nemocnici.

Medzi hosťami Maroša Šefčoviča sa nachádza aj minister financií Peter Kažimír. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

zo štábu Maroša Šefčoviča 21:59 – Maroš Šefčovič dorazil do volebnej centrály medzi novinárov. Obáva sa nízkej účasti, o ktorej počúva z viacerých strán, poďakoval sa všetkým, ktorí sa rozhodli prísť k volebným urnám. Čísla si však netrúfa odhadnúť. Povedal, že deň trávil s rodinou a priateľmi. “Išlo o veľmi intenzívne dni, týždne. Priznávam, že nič intenzívnejšie som za celý svoj život nezažil. Prešiel som viacerými híringami, ktoré boli veľmi tvrdé a odborné, ale predsa, je to vaša krajina, vaša vlasť,” uviedol.

Upozornil na to, že v štábe má iba svojich priateľov a podporovateľov, nikoho zo strany Smer, ani žiadneho politika. S predstaviteľmi Smeru však bude počas dnešného, alebo zajtrajšieho dňa komunikovať, aby zhodnotili výsledky druhého kola. Dodal, že od kolegov zo zahraničia má iba pozitívne ohlasy na svoju kampaň a kandidatúru. “Dnes je veľmi dôležité bojovať a presadzovať proeurópske videnie Európy. Ideme do ťažkých časov,” konštatoval. 

zo štábu Zuzany Čaputovej 21:58 medzi hosťami Zuzany Čaputovej je aj poradca prezidenta Andreja Kisku Radoslav Baťo. Prísť by mala aj samotná hlava štátu. Kiska Čaputovú vo voľbách otvorene podporuje .

zo štábu Zuzany Čaputovej 21:45 Kandidátka na prezidentku mala ešte pred uzavretím volebných miestností ďakovnú reč. Spomenula v nej členov svojho volebného tímu, ľudí z Progresívneho Slovenska ale aj dobrovoľníkov, ktorí jej počas kampane pomáhali. Po svojom boku mala na pódiu aj tlmočníčku, ktorá jej slová tlmočila do znakovej reči.

zo štábu Zuzany Čaputovej 21:15 Postarané je aj o novinárov v štábe Zuzany Čaputovej, okrem tých slovenských prišli aj zahraniční.

Priestor pre novinárov v štábe Zuzany Čaputovej Zdroj: Glob.sk

zo štábu Maroša Šefčoviča: 21:10 Šefčovič ešte stále neprišiel do štábu. Novinári si krátia čas hodnotením volebného dňa a tipovaním výsledkov. V miestnosti, ktorá je určená pre médiá, je pripravené občerstvenie – chlebíčky a koláč.

O novinárov sa štáb Maroša Šefčoviča postaral. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

zo štábu Zuzany Čaputovej 20:45 Zuzana Čaputová práve dorazila do svojho volebného štábu. “Predpokladám, že to bude tesné,” povedala. Na otázku, či má obavy, reagovala, že “ani nie.” Ak dnes nevyhrá, bude sa podľa vlastných slov venovať práci pre Progresívne Slovensko.

zo štábu Zuzany Čaputovej 20:20 Centrála Zuzany Čaputovej sa pomaly zapĺňa hosťami. Sama kandidátka by mala prvýkrát vystúpiť okolo pol desiatej a predniesť ďakovnú reč.

zo štábu Zuzany Čaputovej 20:20 Kandidátka na prezidentku si na dnešnú rozhodujúcu noc pozvala do svojho volebného štábu zhruba 700 hostí. Na rozdiel od prvého kola, kedy čakala na výsledky iba s ľuďmi zo strany Progresívneho Slovensko, spolupracovníkmi a najbližšou rodinou, dnes by mali po jej boku stáť aj viaceré známe tváre. Pozvaný je opäť Robert Mistrík či emeritný arcibiskup Robert Bezák. Prísť by mal aj prezident Andrej Kiska.

zo štábu Zuzany Čaputovej 20:08 – Pred štábom Zuzany Čaputovej, ktorý sídli v budove Starej tržnice, sa zbierajú hostia. Čakajú v rade, kým sa dostanú dnu a dlhé chvíle si krátia tipovaním výsledkov.

Hostia Zuzany Čaputovej stoja v rade pred Starou tržnicou. Zdroj: Glob.sk

zo štábu Maroša Šefčoviča 20:00 – Štáb Maroša Šefčoviča si po prvom kole zmenil miesto volebnej noci. Kým počas prvého kola mali volebnú noc v hoteli LOFT na Štefánikovej ulici neďaleko Úradu vlády,  dnes sa rozhodli pre centrum. Tentokrát si na oficiálne výsledky počkajú v hoteli Devín na Rybnom námestí. Novinárov usadili do reštaurácie, kandidát má štáb v inej miestnosti a na inom poschodí. Podľa hovorkyne Renáty Goldírovej medzi hostí nepozvali žiadneho známeho politika. 

Volebné miestnosti boli otvorené od 7:00 ráno. Definitívne by sa mali zatvoriť o 22.00. Dovtedy platí volebné moratórium. Ak sa nepredĺži, tak už po desiatej večer by sme mohli poznať prvé prieskumy, ktoré môžu naznačiť výsledok volieb. Zuzana Čaputová sa stala 16. marca víťazkou prvého kola so ziskom 40,57 percenta hlasov. Druhý Maroš Šefčovič na ňu strácal viac ako polovicu. Od voličov dostal 18,66 percenta hlasov.

Zo štábu Zuzany Čaputovej informuje Veronika Kováčová

Zo štábu Maroša Šefčoviča informuje Petra Hollá