Nebezpečný HMYZ sa blíži k Slovensku: Jeho INVÁZIA predstavuje veľkú hrozbu

SLOVENSKO – Útočí najmä na včely, požiera ich a vykynožuje úle. Hoci pre človeka predstavuje nebezpečenstvo až sekundárne, obávaný sršeň ázijský je podľa všetkého na ceste k nám.

 

Sršeň ázijský sa objavil v Európe prvýkrát v roku 2004 na juhu Francúzska, konkrétne v meste Nérac, kde sa pravdepodobne dostal lodnou dopravou z Číny. S hypotézou o jeho pôvode prišli vedci z Írska, kde sa sršeň objavil prvýkrát v roku 2021. Na základe genetických analýz zistili, že všetky európske jedince sú pravdepodobne potomkami jedinej samičky s pôvodom v Číne.

V uplynulých rokoch sa objavil v nemeckom Bavorsku a postupne mieri na Slovensko. “Dnes už každý včelár o takomto sršňovi počul, je to nebezpečie, ktoré sa k nám blíži,“ povedal pre TV Markíza včelár Stanislav Mika.

Pavel Fiľo, riaditeľ včelárskej školy v Banskej Bystrici ho dopĺňa: „Buď príde prirodzenou cestou, každý rok sa rozširuje 100km, alebo môže prísť aj neočakávane tak, že si nejaký vášnivý zberač prinesie črepník s množstvom kvetiniek zo zamorenej krajiny, so zavŕtanou matkou, ktorá takto prežíva zimu.” 

Keďže v Európe pôsobí ako invazívny druh, predstavuje vysoké nebezpečie pre tunajšie včely medonosné ako aj iné opeľovače, následkom čoho utrpí poľnohospodárstvo a ekosystémy vôbec.

Hoci by správaním voči človeku nemal byť veľmi agresívny, pri vyrušení hniezda ho napáda a ohrozuje. Nebezpečenstvo tak predstavuje najmä opakované bodnutie, pokojne aj viacerými jedincami, čo môže byť zvlášť pre alergikov kritické. Známe sú prípady z Francúzska a Španielska, kde museli hospitalizovať viacero ľudí s anafylaktickým šokom, ktorému, žiaľ, niektorí aj podľahli.

Ďalšou nepríjemnou správou je, že sršeň ázijský preferuje teplejšie klimatické podmienky a horúce letá, čo sa v prípade aktuálnej klimatickej zmeny týka aj Slovenska.

Veľkosťou je sršeň ázijský o niečo menší, než náš pôvodný sršeň obyčajný, má výrazné žlté nohy a tmavé sfarbenie hlavy, hrude a bruška.

Sršeň ázijský. ZDROJ: toxicology.cz

Viac o téme: invázia, ohrozenie, sršeň ázijský, včely

Súvisiace články