Politika Domáce Top

Neboli dôvody: Richter obhajoval rozhodnutie v kauze Čistý deň

BRATISLAVA – Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) ponechalo resocializačnému stredisku Čistý deň v Galante akreditáciu, zariadenie tak môže pokračovať v resocializácii drogovo závislej mládeže. Ako dnes novinárov informoval minister Ján Richter, na zákonné odňatie akreditácie nezistili žiadne skutočnosti, ktoré by mohli viesť k ohrozeniu dieťaťa.

Keďže ešte prebieha policajné vyšetrovanie v prípade štyroch trestných oznámení a šetrenie neukončila ani prokuratúra, MPSVR je podľa Richtera na ich zistenia pripravené reagovať a v prípade nutnosti akreditáciu v budúcnosti odobrať.

Ministerstvo by to nevedelo obhájiť

„Na základe všetkých doterajších šetrení, našich vnútorných i orgánov činných v trestnom konaní, sme došli k takémuto záveru,“ vyhlásil minister s tým, že v prípade odobratia akreditácie by sa Čistý deň odvolal a MPSVR by tento krok nedokázalo obhájiť.

Čo sa týka podozrenia na spáchanie trestných činov v Čistom dni, ministerstvo podľa Richtera muselo vychádzať len zo záverov prokuratúry a polície, ktoré tieto skutky preverujú. „MPSVR samo nemá žiadne možnosti zistiť pravdivosť tvrdení o spáchaní trestných činov,“ uviedol a zdôraznil, že v prípade štyroch trestných oznámení polícia žiadne obvinenia nevzniesla a prípady uzavrela.

Komisia rozhodovala na začiatku kauzy

Pokiaľ ide o vykonávanie sociálnoprávnej ochrany detí, v Čistom dni síce zistili určité porušenia, no nie takého rozsahu, ktoré by odôvodňovali odobratie akreditácie. Jej odňatie síce odporučila ministerstvu akreditačná komisia, Richter ale v tejto súvislosti poukázal na to, že komisia rozhodovala na úplnom začiatku celej kauzy, keď nemala všetky informácie.

Zariadenie Čistý deň čelí viacerým podozreniam zo zneužívania chovancov. Ministerstvo práce v reakcii na zverejnenie kauzy začalo v zariadení v spolupráci s Generálnou prokuratúrou SR kontrolu.

Tománek zlyhania odmieta

Polícia zriadila pre vyšetrovanie prípadu šesťčlenný vyšetrovací tím. Zariadenie nie je štátne, no má akreditáciu ministerstva. Akreditačná komisia odporučila ministerstvu Čistému dňu akreditáciu odobrať pre nedostatky, ktoré boli v stredisku v minulosti zistené.

Riaditeľ resocializačného strediska Peter Tománek odmieta akékoľvek systémové zlyhanie zo strany strediska, ktoré vedie. Zariadenie vo svojej poslednej správe kritizovala aj ombudsmanka Jana Dubovcová, podľa ktorej zlyhal celý sociálny systém. Do resocializačného zariadenia napríklad boli podľa nej prideľované aj také deti, ktoré neboli závislé od drog.

Foto:SITA