Nečakaný krok obhajcov aj psychické problémy svedka. Päť najsilnejších vecí, ktoré odzneli tento týždeň v kauze zmenky

BRATISLAVA – V Justičnom paláci sa opäť skončilo jedno zo série pojednávaní v kauze zmenky televízie Markíza. Posledné tri dni boli bohaté na zaujímavé momenty, ktoré čoraz viac zamotávajú celý príbeh o údajných štyroch zmenkách. Noví svedkovia, nové dôkazy, nové roztržky medzi protistranami. Glob.sk prináša prehľad najdôležitejších momentov, ktoré sa počas týchto troch dní udiali. 

 

V celej kauze ide o vyplatenie štyroch zmeniek v súhrnnej hodnote probližne 69 miliónov eur, ktoré majú údajne pochádzať z roku 2000. Kočner v roku 2016 začal žiadať v prvom rade Pavla Ruska a v druhom rade Markízu o vyplatenie týchto peňazí. Rusko aj Kočner tvrdia, že tieto zmenky boli súčasťou ukončenia kauzy Gamatex. Keďže Rusko je oficiálne nemajetný, platiť by mala Markíza. Kočner dokonca v tejto veci vyhral jeden občiansko-právny spor. Sudkyňa však vtedy neskúmala pravosť zmeniek. K vyplateniu peňazí však už nedošlo, zakročil totiž štát. Ruska a Kočnera vtedy obvinili zo zločinu falšovania zmeniek, druhý menovaný dokoca skončil za mrežami, kde je dodnes. Rusko v tom čase už nosil elektronický náramok. Dostal ho ešte skôr a v inej veci, je totiž obžalovaný aj z pokusu o vraždu exspoločníčky Sylvie Volzovej.

Marian Kočner sa zúčastnil všetkých troch dní pojednávania. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

1. Čítanie Threemy

Už na poslednom pojednávaní, ktoré bolo 28. októbra, senát pripustil údajnú Kočnerovu komunikáciu cez aplikáciu Threema ako dôkaz. Kočnerovi obhajcovia vtedy namietali, že je nezákonne získaný. Vyšetrovatelia ju totiž získali z telefónu, ktorý im spolu s Kočnerovým autom odovzdal Peter Tóth. Doteraz obhajoba tvrdila, že nejde o verifikovanú komunikáciu a nie je jasné, či je pravá. Napriek tomu sa však udial veľmi dôležitý okamih – z dôkazu, voči ktorému namietali, čítal aj obhajca obžalovaných Martin Pohovej. Išlo iba o krátky úsek, ktorý má dokazovať, že Peter Tóth je psychiatrický pacient. Podľa protistrany ide však o mimoriadne dôležitú vec – svojim spôsobom totiž mala takto obhajoba potvrdiť, že Threema je pravá.

2. Piata zmenka

Po tom, ako sa ešte v lete hneď na prvom dni pojednávania prokurátor Ján Šanta zmienil o údajnej piatej zmenke, nastal v pojednávacej sieni chaos. Obhajoba sa silou-mocou snažila docieliť, aby nebola pripustená ako dôkaz, a aby Šanta doložil jej originál.

Rozruch spôsobila aj tento týždeň. Do súdnej siene totiž prišiel vypovedať svedok, ktorý s ňou mal obchodovať – Ivan Cvik. Kočner mal zmenku v roku 2017  ponúknuť na predaj. Práve Cvik mal byť tým, kto mal zohnať investora. Predtým si mal ešte zmenku odfotografovať. Urobiť si mal 6 fotografií prednej a zadnej strany. Investora však nakoniec nezohnal, dôvodom mala byť kontroverzná osoba Mariana Kočnera. Ponúkať ju mal pritom aj politikom za účelom jej verifikácie. To, že ich Cvik kontaktoval, potvrdili Milan Krajniak a Lucia Ďuriš Nicholsonová.

„Piata zmenka je odlišná od ostatných štyroch,” upozornil Šanta. Konkrétne má byť odlišná v Ruskovom podpise, ktorý sa má nachádzať na inom mieste, ako v prípade štyroch, ktoré sú predmetom súdneho sporu. „Nie je to kľúčové pre vývoj tejto kauzy. Či sfalšovali štyri zmenky alebo mali nejaké cvičné, keď si možno cvičili podpisy a tie potom ostali na iný účel, to neviem,” uviedol advokát Daniel Lipšic.

Ivan Cvik, posledný svedok tohto týždňa mal obchodovať s údajnou piatou zmenkou. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

3. Svedkovia zmenky nepotvrdili

Napriek tomu, že si obhajoba na tohtotýždňové kolo pojednávaní predvolala viacerých svedkov, ani jeden z nich nepotvrdil existenciu zmeniek. Nikto z nich vraj o nich nič nevedel. Podľa ich slov o nich prvýkrát počuli až z médií. O zmenkách vraj netušila ani Kočnerova dcéra Karolína, ktorú navrhla vypočuť obhajoba.

Novinkou boli aj pre bývalého investora televízie Markíza Milana Fiľa. Ten vlastnil istý podiel televízie zhruba v čase, kedy sa mali cenné papiere podpísať. Milan Fiľo sa vyjadril, že do žiadneho projektu by neinvestoval v prípade, ak by bol extrémne zadlžený. To znamená, že by do Markízy neinvestoval v prípade, ak by o zmenkách vedel.

Karolína Kočnerová. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

4. Rozsudok už čoskoro

Prokurátor Ján Šanta sa v jednom z vyjadrení počas prestávok cez pojednávanie nechal počuť, že podľa neho bude rozsudok známy ešte koncom tohto, alebo začiatkom budúceho roka. Všetkých aktérov kauzy čakajú ešte tri série pojednávaní, ktoré by mohli vyvrcholiť už zhruba týžden pred Vianocami.

5. Diskreditácia kľúčového svedka

Kočnerovi obhajcovia sa hneď v úvode pojednávania pokúsili o diskreditáciu kľúčového svedka, ktorého výpoveď bola neverejná – bývalého Kočnerovho kamaráta Petra Tótha. Ten na súde vypovedal ešte začiatkom septembra, údajne v neprospech Kočnera. Obhajoba sa preto rozhodla predvolať dcéru Mariana Kočnera Karolínu. Senátu obhajcovia predložili prepis medzi ňou a Tóthom cez aplikáciu Signal, ktorá mala dokazovať, že Tóth je „nebetyčný klamár“. Svedkyňa mala byť s Tóthom v kontakte sporadicky, komunikovali spolu po tom, čo jej otca zadržali. Zisťovať mal napríklad to, či má jej rodina ako žiť, a či nepotrebujú peniaze.

Tóth podľa komunikácie kritizoval obhajcov a tvrdil, že by ich mal Kočner zmeniť. Tento pocit následne mala získať aj samotná Karolína. Tóth mal údajne chcieť dohodiť Kočnerovi známeho, ktorý robil obhajcu. Dodala, že keď Tóth chodil k nim domov, mal sa pýtať aj na tajné skrýše, kde by mohli byť zmenky ukryté. Zlom v ich vzťahu mal nastať v čase, kedy Tóth nazval Kočnera vrahom.

Kočnerová svojou výpoveďou tiež chcela spochybniť Tóthov psychický stav. Podľa jej slov sa jej mal na jednej z dovoleniek v Chorvátsku bývalý SIS-kár priznať, že berie nejaké psychiatrické lieky.

Podľa protistrany ale predložená komunikácia z aplikácie Signal nič nedokazovala a Tótha ako svedka nediskreditovala.

Obhajoba sa pokúsila viackrát diskreditovať Petra Tótha, ktorý v procese figuruje ako kľúčový svedok. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

O čom sa hovorilo v pondelok? Dočítate sa TU

O čom sa hovorilo v utorok? Dočítate sa TU

O čom sa hovorilo v stredu? Dočítate sa TU

Viac o téme: aplikácia, diskreditácia, kauza zmenky, komunikácia cez Threemu, Marián Kočner, obhajcovia, obhajoba, obžaloba, obžalovaní, Pavol Rusko, Peter Tóth, proces roka, procesné strany, protistrany, senát, sudca, Threema, zločin, zmenky, zmenky televízie Markíza

Súvisiace články