Regióny Liptovský Mikuláš Šport Komentáre a názory Top

Nejasnosti, fámy, špekulácie. Sú za Magoniho odchodom peniaze alebo rodinný klan Vlhovcov?

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová (vľavo) a dnes už jej bývalý taliansky tréner Livio Magoni. Zdroj: TASR / Martin Baumann

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ – Slovenská lyžiarka Petra Vlhová ukončila spoluprácu s trénerom Liviom Magonim. Toľko strohá informácia, ktorú 25-ročná Liptáčka najskôr oznámila na svojom Facebooku. Správa dala okamžite do pohybu fantáziu asi každého Slováka, ktorý aspoň okrajovo tuší, kto je to Petra Vlhová a čo dokázala v zjazdovom lyžovaní.

 

Zazvonil zvonec a rozprávky je koniec. Už dva týždne po opojnom triumfe Petry Vlhovej vo Svetovom pohári sa prestáva hovoriť o epochálnom víťazstve 25-ročnej rodáčky z Liptovského Mikuláša a prvé stránky mediálneho života namiesto osláv vystriedal obrazne povedané funus. Idylické spolunažívanie, priateľstvo, spolupráca a priam dokonalá slovensko-talianska harmónia sa totiž rozpadli na milión kúskov. Správa, že Petra Vlhová ukončila spoluprácu s Liviom Magonim, zasvišťala nad Tatrami ako prasknutie bičom. Bolestne pre fanúšikov lyžovania na Slovensku, s ohlušujúcim rámusom v mediálnych kruhoch, ale nie prekvapujúco v Teame Vlha.

Na Slovensku sa Vlhovej úspech od začiatku analyzoval a glorifikoval do nebies, nebolo dňa a hodiny, aby sa k výživnej a vďačnej téme nepripájalo množstvo gratulantov a obdivovateľov. Ale v okolí najlepšej zjazdárky už boli indície, že veľký krištáľový glóbus nebude mať iba nablýskaný imidž. Rozchod Vlhovej s úspešným talianskym trénerom nie je totiž normálny, ani strategický a navyše bol veľmi zvláštne vysvetlený. Ani nie je jasné, či to nebolo možno aj naopak a arrivederci nepovedal ako prvý Magoni. To, že si oba tábory teraz vymieňajú komplimenty, je stratégia pre média a fanúšikov. Stačí sa totiž pozrieť na vývoj udalostí od Lenzerheide do dnešného dňa.

 

Najskôr to boli po triumfe euforické vyjadrenia všetkého druhu a od takmer každého člena tímu Petry Vlhovej. Gratulácie, pochvaly, vyznania. Ani nie po týždni už bolo počuť antagonizmus z jednej aj druhej strany, radosť vystriedalo sklamanie, hnev, šok a bolesť. Začiatok konca bol neodvratný, aj keď ešte nie konečný. Hralo sa o čas a hľadali sa odpovede na mnoho otázok. Prečo sa drsný rozhovor s Liviom Magonim pre Corriere della Sera uverejnil práve v deň, kedy Vlhová na tlačovej konferencii na Bratislavskom hrade pyšne ukazovala veľký krištáľový glóbus? Prečo v ňom Magoni spomínal tímového manažéra, Vlhovej rodinu? Prečo bol TEAM Vlha v úvode až podozrivo ticho? Prečo sa ich úspešná cesta po dvoch týždňoch od triumfálneho víťazstva rozišla? To vedia iba Vlhovci a Magoni, aj to či sú za tým peniaze, kompetencie, motivácia, personálne zloženie tímu, rodinný klan, priority…

Všetko sú to spojené nádoby, možné je všetko aj nič, ale celé načasovanie aj spôsob nedávajú zmysel. Nie na verejnú obhajobu toho, čo sa stalo. Ak by za všetkým mal byť iba Magoniho rozhovor pre Corriere della Sera a urazená samoľúbosť niekoho z Vlhovej rodiny, potom má Vlhová problém. Po historickej sezóne a pred olympiádou v Pekingu 2022 sú totiž podobné ťahy neprofesionálne a sebazničujúce. Že sa prečistia vzťahy, reštartuje hlava, nájde nová motivácia? To je predsa hlúposť. Prečo potom Magoni s Vlhovou testovali v Jasnej lyže na novú sezónu? Tak sa veci pred absolútnym kariérnym vrcholom víťazky Svetového pohára neriešia a nerobia. Navyše, keď mal Magoni ešte na rok zmluvu. Veľké egá si treba dokazovať na svahu, podobnú mentálnu slabosť a gestá si Vlhová pred konkurenciou jednoducho nemala dovoliť. Ukázala, kde je zraniteľná.

 

 

Magoni je totiž v komfortnej a výhodnejšej pozícii. Ponuky bude teraz prehrabovať vidlami a tých bude požehnane. Vymeniť trénerské eso bude teraz pre Vlhovcov ťažko riešiteľný problém. S výhľadom na Peking určite. Z úspešného orchestra nemôže v polovici predstavenia odísť dirigent a Magoni bol v pozícii Herberta von Karajana. On bol hlava a mozog TEAMu Vlha, on urobil z Vlhovej rockovú hviezdu zjazdového lyžovania. Fakty, čísla a úspechy totiž nepustia. Magoni trénoval Vlhovú od roku 2016 a spolu dosiahli 41 pódiových umiestnení, z toho devätnásť víťazstiev. V sezóne 2019/2020 získala Vlhová pod jeho vedením malé glóbusy za slalom a paralelné disciplíny, na svetových šampionátoch v individuálnych súťažiach päť medailí (1-3-1), vyhrala Svetový pohár. To bude pre každého ďalšieho neopakovateľná a nereálna misia.

Nech nikoho nemýlia rečičky typu, že každý je nahraditeľný. Je, ale z akými dôsledkami. Olympiáda začína o 10 mesiacov, čo je viac ako šibeničný termín na nové experimenty. Alebo extrémne drahý experiment. Slovenský drahokam totiž potrebuje profesora, majstra svojho remesla a tí sú momentálne rozchytaní. Ako sa hovorí, všetko pekné sa raz skončí a zostanú iba spomienky. Ciao! Petra alebo Ciao! Livio si mohli obaja povedať inokedy a na inom mieste. Teraz je rozprávke o romantickom športovom príbehu koniec a treba iba veriť, že ľutovať bude Livio Magoni a nie Petra Vlhová. Nová sezóna ukáže, či to bude pomník neúspechu alebo obelisk triumfu.