Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Nekompromisné pokuty! KOMPLETNÝ PREHĽAD stoviek nových RADAROV: Pozrite sa, kde vás policajti rýchlo “skasírujú”

Na našich cestách má pribudnúť takmer 300 radarov. Zdroj: mfsr.sk/pixabay.com
Na našich cestách má pribudnúť takmer 300 radarov. Zdroj: mfsr.sk/pixabay.com

BRATISLAVA – Slovenské cesty obsadia stovky stacionárnych radarov, ktoré budú automaticky posielať pokuty. Zamerajú sa nielen na cestných pirátov, ale aj vodičov, ktorí nerešpektujú červenú a značku STOP. Na interaktívnej mape vám prinášame prehľad, kde presne ich plánujú umiestniť.

Ministerstvo vnútra chce zvýšiť bezpečnosť na cestách aj odbremeniť policajtov. „Mobilné radary potrebujú mať vždy dohľad, musí tam byť prítomný dopravný policajt. To mi nevyhovuje. Chceme šetriť ľudské sily,“ vysvetlil policajný prezident Štefan Hamran. A tak plánuje, po vzore zo zahraničia, nakúpiť 279 radarov, ktoré samy vyhodnocujú priestupy aj posielajú pokuty. Celková výška investície sa vyšplhá na vyše 34 miliónov eur.

Na vodičov bude striehnuť:

  • – 209 radarov určených na meranie rýchlosti,
  • – 52 analytických kamier kontrolujúcich prejazd na červenú,
  • – 18 analytických kamier sledujúcich nedodržiavanie „stopky“.

Podľa odhadov rezortu vnútra by mal tento systém ročne rozdať 480-tisíc pokút za takmer 15 miliónov eur. Na porovnanie, dnes máme na Slovensku len 20 stacionárnych radarov, s ktorými polícia ročne potrestá 24-tisíc vodičov. Počet pokút uložených v rámci inštitútu objektívnej zodpovednosti by tak mal po novom narásť až 20-násobne.

Interaktívnu mapu s rozmiestnením radarov nájdete na druhej strane.