Zahraničné

Nemecká strana SPD sa na zjazde venovala otázkam sociálnej politiky a volila vedenie

Spolupredsedovia SPD Saskia Eskenová a Norbert Walter Borjans - Zdroj: SITA/AP Photo/Jens Meyer

BERLÍN – Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) volila v sobotu nových členov do svojho vedenia a venovala sa otázkam z oblasti sociálnej politiky. Informovala o tom agentúra DPA.

Trojdňový zjazd SPD sa začal v piatok, keď členská základňa potvrdila vo funkcii nových spolupredsedov strany. Stali sa nimi exminister financií Severného Porýnia-Vestfálska Norbert Walter Borjans a poslankyňa Spolkového snemu Saskia Eskenová. Obaja patria k ľavicovo orientovanému krídlu strany a dlhodobo kritizujú účasť SPD v súčasnej spolkovej koaličnej vláde s konzervatívnym blokom CDU/CSU. Účastníci zjazdu však v piatok výraznou väčšinou hlasov odmietli návrh na okamžitý odchod SPD z vládnej koalície.

Delegáti sa v sobotu na zjazde sústredili na otázky z oblasti sociálnej politiky vrátane systému sociálneho zabezpečenia a reformám v oblasti sociálnej starostlivosti a dôchodkov. Takisto volili členov vedenia strany. Medzi úspešne zvolenými kandidátmi sú aj minister zahraničných vecí Heiko Maas a ministerka životného prostredia Svenja Schulzeová.

Strana SPD by podľa výsledkov prieskumov verejnej mienky zverejnených v sobotu získala vo voľbách 11 percent hlasov. Zaradila by sa tým na štvrté miesto za koalíciu CDU/CSU (28 percent), Zelených (22 percent) a krajne pravicovú Alternatívu pre Nemecko (AfD), ktorá by získala 14 percent.