Nemecký novinár si vymýšľal. Dnes môže čeliť obžalobe zo sprenerevy

BERLÍN – Nemecký politicko-spoločenský týždenník Der Spiegel v nedeľu oznámil, že novinár, ktorého toto periodikum prepustilo za niekoľkoročné vymýšľanie si a prikrášľovanie správ, môže čeliť obžalobe zo sprenevery. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Týždenník so sídlom v Hamburgu ďalej vyhlásil, že na Claasa Relotiusa podáva žalobu za údajné žiadanie finančných príspevkov na sýrske siroty so snahou obohatiť sa. Der Spiegel ďalej na svojej webovej stránke uvádza, že pokračuje vyšetrovanie, koľko ľudí na novinárovu výzvu odpovedalo a čo sa stalo s peniazmi.

Údajná sprenevera bola súčasťou správy tohto 33-ročného novinára o dvoch sýrskych deťoch – Ahmada a Alin -, ktoré utiekli do Turecka a boli nútené pracovať ako zberač odpadkov a krajčírka. Časopis tvrdí, že časti tejto správy boli vymyslené. Odhalenie prípadu vyvolalo v Nemecku pobúrenie a písali o tom médiá na celom svete.

Americký veľvyslanec v Berlíne Richard Grenell uviedol, že odhalenie prípadu robí Spojeným štátom „veľké obavy“ vzhľadom na údajnú protiamerickú zaujatosť tohto časopisu.

Relotius si vymyslel správy a protagonistov v minimálne 14 zo 60 článkov, ktoré sa objavili v tlačenom a webovom vydaní týždenníka. Relotius sa k podvodu priznal a následne podal výpoveď.

Relotius pracoval aj pre DPA ako novinár na voľnej nohe a tlačovej agentúre dodal v roku 2010 tri správy z Izraela, ktoré DPA momentálne preveruje. Reportér písal aj pre ďalšie renomované médiá vrátane nemeckých denníkov Die Tageszeitung a Welt a nedeľňajšej edície denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Viac o téme: Berlín, Der Spiegel, diskreditácia, informácie, Nemecko, novinár, správy, sprenevera, vymýšľanie

Súvisiace články