Spoločnosť Zahraničné

Nemôžeme tolerovať a zatvárať oči pred rasizmom, vyhlásil pápež František

Nemôžeme tolerovať a zatvárať oči pred rasizmom, vyhlásil pápež František. Zdroj: TASR / AP

VATIKÁN – Pápež František v stredu odsúdil zabitie Afroameričana Georgea Floyda v Spojených štátoch políciou. “Nemôžeme tolerovať rasizmus ani pred ním zavrieť oči,” citovala pápeža agentúra AFP.

 

František sa však postavil aj proti násiliu niektorých demonštrantov, ktoré nasledovalo po Floydovej smrti.

“Násilím nič nezískame a veľa stratíme,” povedal.

Floydovo zabitie už odsúdili aj americkí biskupi. Arcibiskup José Horacio Gómez, prezident americkej konferencie katolíckych biskupov, uviedol, že “zabitie Georgea Floyda bol nezmyselný a brutálny hriech”, píše portál Vatican News.

Arcibiskup dodal, že zdieľa “rozhorčenie černošskej komunity a tých, ktorí pri nej stoja v Minneapolise, Los Angeles a naprieč celou krajinou”.

George Floyd zomrel 25. mája v Minneapolise v štáte Minnesota pri zásahu policajtov, keď ležal spútaný na zemi a jeden policajt mu niekoľko minút kľačal na krku. Po zatknutí sa sťažoval, že nemôže dýchať, nakoniec prestal rozprávať a v nemocnici ho vyhlásili za mŕtveho. Jeho smrť, ktorú okolostojaci zaznamenali na video, vyvolala v mestách po celých USA protesty, ktoré vyústili do násilností.

Tie vo viacerých mestách pokračovali aj v utorok. Niektoré mestá v dôsledku násilností zaviedli nočný zákaz vychádzania.