Spoločnosť Zahraničné Top

Nepočúvajte pri chudnutí influencerov. Väčšina z nich šíri bludy

Nepočúvajte pri chudnutí influencerov. Zdroj: pixabay

BRATISLAVA – Blogeri a influenceri si získavajú svojich fanúšikov najmä svojimi radami týkajúcich sa rôznych oblastí života. Veľmi obľúbené sú stránky o “zdravom” stravovaní a chudnutí. Treba si však uvedomiť, že títo ľudia prezentujú len svoje názory a nie fakty.

 

Kto chce schudnúť, alebo sa jednoducho zdravo stravovať, nemal by dôverovať tipom rôznych blogerov. Túto radu sformulovali vedci z University of Glasgow. Dôvodom je, že iba jeden z desiatich influencerov dáva vhodné a dôveryhodné rady.

Vedci počas European Congress on Obesity uviedli, že väčšina naopak šíri nebezpečné polovičaté vedomosti a dokonca aj dezinformácie a vydáva ich za fakty.

Pozreli sa im na prsty

Tím vedcov vedený Christinou Sabbaghovou pre štúdiu analyzoval príspevky na sociálnych sieťach  od 14 najpopulárnejších blogerov v Británii. Všetci mali viac ako 80-tisíc nasledovníkov, boli verifikovaní aspoň na dvoch stránkach ako je Twitter a prevádzkovali blog o kontrole hmotnosti.

Príspevky influencerov publikované medzi májom a júnom 2018 boli hodnotené na základe 12 nutričných kritérií. Okrem toho bolo preskúmaných desať najnovších receptov z každého blogu na energiu, sacharidy, bielkoviny, tuky, nasýtené tuky, vlákninu, cukor a obsah soli. 

Influenceri musia prevziať zodpovednosť

Zistilo sa, že väčšina blogov nemôže byť považovaná “za dôveryhodný zdroj informácií o ovplyvňovaní hmotnosti, pretože často prezentujú názor ako fakt a nespĺňajú oficiálne nutričné kritériá,” uviedla Sabbaghová vo vyhlásení.  “Je to potenciálne škodlivé, pretože tieto blogy majú veľké publikum.”

Iba jeden bloger, overený expert na výživu, splnil všetky kritériá. Naopak, jeden lekár nie.

Podľa vedcov musia blogeri vzhľadom na svoju popularitu niesť viac zodpovednosti za to, aké informácie rozširujú. Toto je podľa vedcov v súčasnosti najväčší problém: “Neexistujú žiadne normy, ktoré by slúžili k posúdeniu dôveryhodnosti blogov,” vysvetlila Sabbaghová. Toto by sa podľa vedcov malo urýchlene zmeniť.

Galéria
Vedci testovali recepty blogerov. Zdroj: pixabay
Väčšina rád blogerov nebola v súlade s normami. Zdroj: pixabay
Vedci testovali recepty blogerov. Zdroj: pixabay
Blogeri píšuci o zdravom stravovaní majú veľké publikum. Zdroj: pixabay
navigate_before
navigate_next