Neuveriteľný bordel! Dobrovoľníci ukázali, čo vytiahli z rieky Bodva: FOTO len pre silné žalúdky

JASOV – Práčky, bicykle, koberce, lopty, plasty, polystyrén. To všetko našli dobrovoľníci pri čistení rieky Bodvy neďaleko obce Jasov. Odpad tam bol totiž naplavený ešte z povodní, ktoré boli v roku 2020.

 

Vyše šesťdesiat mužov i mladíkov z Jasova sa v sobotu pustila do čistenia rieky Bodva. Jej brehy aj samotný tok totiž pokrýval odpad rôzneho druhu, ktorý by za bežných okolností mal skončiť v kontajneroch a zberných dvoroch. Najmä na jednom úseku v malom lesíku haldy smetí riečku doslova zahatali.

„My sa musíme kvôli niekomu kto je nezodpovedný tu vo vode namáčať a pritom som mohol byť doma, mám doma ženu ktorá mi porodila dcéru a tu musím byť namiesto tých druhých,“ hovorí rozhorčene jeden z dobrovoľníkov.

Jeho názor dopĺňajú aj ostatní kolegovia. „Nie je to o tom, že by musel, alebo ho niekto nútil, iba chce, aby jeho dcéra vyrastala v lepšom prostredí, ako máme dnes,“ píšu na sociálnej sieti.

Marián Bocák, hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku, zasa upozorňuje, že rieka Bodva nie je jedinou zanedbanou lokalitou. „Takýchto lokalít na Slovensku je bohužiaľ strašne veľa. Len za minulý rok sme vyčistili viac ako 150 lokalít,“ povedal Bocák pre RTVS.

Dobrovoľnícka akcia vznikla spoluprácou obce Jasov s odpadovou spoločnosťou Kosit a Slovenským vodohospodárskym podnikom.

Na niektorých miestach úplne vyschla

Obyvatelia Moldavy nad Bodvou si za posledné týždne prežili doslovné peklo. Približne v polovici júla im počas extrémnych horúčav rieka Bodva v istých lokalitách úplne vyschla. Predseda miestnej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu (MO SRZ) Moldava nad Bodvou Gabriel Greizinger vtedy povedal, že v uplynulých rokoch došlo k podobnej situácii niekoľkokrát, bez vody však koryto nikdy nebolo tak dlho.

Vyschnuté koryto rieky Bodva Zdroj: FOTO TASR - František Iván

Vyschnuté koryto rieky Bodva
Zdroj: FOTO TASR – František Iván

„Vysychá od vojenského opravárenského závodu medzi Moldavou nad Bodvou a Hatinami, tam sa stráca voda. Odtiaľ v úseku 15 kilometrov, až po Žarnov, vôbec nie je. Koryto je vyschnuté už asi mesiac. Za desať či 15 rokov je to tak štvrtýkrát. Stáva sa to, odkedy urobili vrty na studne na pitnú vodu,“ skonštatoval.

Vyschnuté koryto rieky Bodva Zdroj: FOTO TASR - František Iván

Vyschnuté koryto rieky Bodva
Zdroj: FOTO TASR – František Iván

Bodvu pravidelne zarybňujú, podľa jeho slov tam prevažne žili pstruhy, ale aj mreny, jalce, šťuky a iné ryby. „Ryby vycítia, že hladina klesá, pstruhy sa vo veľkej časti presunuli k Medzevu do hlbšej vody, ale niečo zostalo v jamkách. S dobrovoľníkmi sa nám podarilo preniesť hlavne raky riečne. Ostatné všetko uhynulo. O zvyšky sa už postarali predátory,“ povedal Greizinger.

Nepochybuje o tom, že voda sa do koryta vráti. Podľa neho však návrat života do rieky bude trvať roky. „Nejde len o ryby, ale aj podenky a iné drobné živočíchy, ktorými sa živia. Celý život v Bodve skončil,“ dodal s tým, že vzhľadom na klimatické zmeny sa to môže opakovať častejšie.

Viac o téme: Bodva, čistenie, extrémne horúčavy, odpad, počasie, rieka, vyschutá rieka

Súvisiace články