Domáce Politika Kauzy

Nezávislosť súdov je ohrozená. Podľa poslanca Fedora je potrebné, aby sa štát vrátil k bezpečnostným previerkam sudcov

Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Štát by sa mal vrátiť k bezpečnostným previerkam sudcov, pretože súčasné podozrenia voči nim sú neakceptovateľné. Uviedol to poslanec Národnej rady SR Martin Fedor s tým, že sudcovia si zjavne nevedia urobiť poriadok vo vlastných radoch. Aktuálne sú viacerí sudcovia vrátane bývalej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti podozriví, že ovplyvňovali súdne rozhodnutia či zneužívali svoje právomoci. V tejto súvislosti zasiahla na konci augusta tohto roka aj polícia, ktorá u viacerých sudcov zaistila mobilné zariadenia.

 

„Podozrenia o prepojeniach predstaviteľov súdnej moci na kriminálne prostredie si vyžadujú silné aj netypické riešenia. Rešpekt k nezávislosti a nedotknuteľnosti súdnictva počas posledných 30 rokov spôsobuje, že sudcovský stav si zjavne nevie urobiť poriadok v rámci svojej samosprávy,“ povedal Fedor. Situáciou sa zaoberá aj minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd), ktorý zvažuje svoj ďalší postup.

„Čierne ovce, ktoré kazia meno ostatným čestným a spravodlivým sudcom, nielenže znižujú dôveru vo fungovanie štátu, ale zároveň priamo ohrozujú jeho základné funkcie. Politici sa zmôžu akurát tak na plané výzvy a sťažovanie sa. Malo by byť našou povinnosťou hľadať aj odvážne riešenia, ktoré môžu napomôcť vyvetrať stuchnuté priestory, kde sa azda od Husáka nič nezmenilo, prípadne smerovalo ešte k horšiemu. Jedno z opatrení, ktoré pomôže sudcovskej samospráve k očiste je systém previerok sudcov. Treba nájsť také riešenie, ktoré bude v súlade s ústavou a umožní, aby v súdnictve mali miesto len sudcovia slúžiaci právu a spravodlivosti. Nie mafii, kšeftom a kadekoho osobným záujmom. Verím, že aj pani prezidentka zohľadní postoje kandidátov na ústavných sudcov k tejto otázke, aby sa nestalo, že aj nová úprava previerok sudcov bude zmietnutá zo stola práve – ústavnými sudcami, ktorí v tomto prípade rozhodujú aj sami o sebe,“ dodal Fedor.

Preverovanie je protiústavné

Sudcovia už boli preverovaní bezpečnostnými previerkami, no Ústavný súd SR na začiatku tohto roka rozhodol o tom, že takéto preverovanie je protiústavné. V súčasnosti je teda jediným sitom hromadné výberové konanie, ktoré ide cez Súdnu radu SR. Polícia zasiahla proti niektorým sudcom či vtedajšej štátnej tajomníčke ministerstva spravodlivosti Monike Jankovskej ešte v závere augusta tohto roka.

Následne boli medializované informácie o tom, že Jankovská si údajne vymenila s Marianom Kočnerom tisíce správ cez aplikáciu Threema. Známe je už aj uznesenie vyšetrovateľa, ktoré naznačuje páchanie trestnej činnosti či ovplyvňovanie súdnych rozhodnutí. V trestnom stíhaní sú obsiahnuté viaceré trestné činy od zneužití právomocí verejného činiteľa až po prijímanie úplatkov.