Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Nezvestnosť dieťaťa treba nahlásiť hneď: Prvé hodiny sú zväčša rozhodujúce

Srdcervúce zábery z hraníc. Ľudia hľadajú pomoc.
Ilustračné foto Zdroj: FB/Polícia Slovenskej republiky

SLOVENSKO – Nezvestnosť strateného dieťaťa je možné a dôležité oznámiť polícii hneď po zistení základných informácií. Prvé hodiny bývajú väčšinou rozhodujúce. Pri príležitosti sobotného Medzinárodného dňa nezvestných detí na to upozornila Linka detskej istoty (LDI).

“Na Slovensku neexistuje 24-hodinová lehota hlásenia nezvestnosti od času zmiznutia dieťaťa. Je dôležité, možné a potrebné hneď po zistení základných informácií ohľadom strateného dieťaťa nezvestnosť hneď oznámiť na telefónnom čísle 158 a následne i na útvare Policajného zboru, ktorý je povinný po dieťati začať pátrať ihneď,” ozrejmila riaditeľka LDI Táňa Ivanič Rybanská.

V Európe je každoročne nahlásených 250-tisíc nezvestných detí. Minulý rok prijali európske krízové linky pre nezvestné deti na medzinárodnom čísle 116 000 spolu 67 345 hovorov týkajúcich sa 7274 prípadov nezvestných detí. “Z tohto množstva až 66 percent predstavovali deti, ktoré buď utiekli, alebo boli vyhodené zo svojich domovov,” dodala Ivanič Rybanská.

Odborníci ponúkajú tieto tipy na ochranu detí

V rámci ochrany dieťaťa LDI odporúča uistiť sa, či pozná svoje meno, adresu bydliska a telefónne číslo. Dobré je tiež dať mu do školskej tašky lístok s dôležitými telefónnymi číslami. Odborníci odporúčajú hovoriť s deťmi o možných nástrahách, ktoré hrozia von či na internete. Dôležité je aj učiť ich princípy bezpečného používania internetu.

Pri hromadných spoločenských udalostiach odborníci radia napríklad obliecť dieťa do výrazných farieb. “Ľahšie ho tak rozpoznáte v dave,” vysvetlili. LDI odporúča aj dohodnúť sa s dieťaťom napríklad na špeciálnom hesle. “V prípade, že by dieťa mal zo školy či krúžku vyzdvihnúť niekto iný – toto heslo je dôkazom, že dieťa môže danej osobe veriť,” vysvetlili odborníci. Rovnako odporúčajú zisťovať využitie fotografií školou či akoukoľvek organizáciou, ktorá chce dieťa fotiť. “Fotografie svojho dieťaťa/detí zdieľajte len so svojimi najbližšími, ktorým dôverujete,” dodalo LDI.

Krízová linka pre nezvestné deti je dostupná nonstop, bezplatne a anonymne pre celú SR a je určená všetkým, ktorí potrebujú informácie alebo pomoc v prípade nezvestnosti dieťaťa, deťom a mladým ľuďom, ktorí sa z akéhokoľvek dôvodu ocitli mimo domova, a každému, kto vie poskytnúť akékoľvek informácie o hľadanom či nezvestnom dieťati.