Domáce Šport Top

NHL, NBA aj ďalšie profesionálne súťaže v zámorí odložili. Štrajk športovcov proti rasizmu podporil aj Zdeno Chára

Profesionálne súťaže v USA ako je NHL alebo NBA odložili svoje stretnutia. Štrajk proti rasizmu podporil aj Zdeno Chára. Zdroj: Facebook

BRATISLAVA – (Redakcia / TASR) Kým na Slovensku riešime koľko divákov bude na športových štadiónoch či v halách, v zámorí majú úplne iné starosti a problémy. Tam už ide o život a to doslova.

 

Šport je v prvej línií mediálnych, spoločenských aj politických aktivít. Vedenie hokejovej NHL totiž prejavilo solidaritu s ďalšími veľkými zámorskými ligami, ktoré sa rozhodli protestovať po postrelení Afroameričana Jacoba Blakea, a odložilo oba zápasy play-off naplánované na štvrtok 27. augusta. Dvadsaťdeväťročného Blakea postrelili, keď sa pokúšal nasadnúť do svojho automobilu. Policajti ho zasiahli sedemkrát do chrbta. Podľa generálneho prokurátora Wisconsinu Josha Paula mal pri sebe nôž. Policajti sa Blakea pokúsili zatknúť s použitím paralyzéra, no neúspešne.

 

Hokejová NHL začala 1.augusta play-off zápasmi o Stanleyho pohár v Edmontone a Toronte. Zdroj: TASR / AP

V plánovaných termínoch sa neuskutočnili tretie stretnutia semifinále Východnej konferencie New York Islanders – Philadelphia Flyers a Západnej konferencie Vancouver Canucks – Vegas Golden Knights. V noci na sobotu malo ísť o štvrté zápasy semifinále na východe Boston Bruins – Tampa Bay Lightning a západe Dallas Stars – Colorado Avalanche. “Po dlhých diskusiách sa hráči NHL domnievajú, že najlepším riešením by bolo spraviť krok späť a neodohrať štvrtkové a piatkové zápasy, ako boli naplánované. NHL podporuje rozhodnutie hráčov a tieto štyri stretnutia preloží na nové termíny so štartom od soboty (miestneho času) a upraví aj ďalší program 2. kola play off,” píše sa v stanovisku ligy na oficiálnej stránke.

Hráčska asociácia NHL absolvovala konferenčný hovor s hokejistami, aby sa dohodli na postupe. Ešte predtým formálne vyzvala na odloženie dvoch duelov Aliancia pre rozmanitosť v hokeji (Hockey Diversity Alliance), ktorej cieľ je boj s rasizmom. “Sme presvedčení, že to vyšle jasný signál, že ľudské práva majú prednosť pred športom,” povedal šéf organizácie a útočník San Jose Sharks Evander Kane.

 

Basketbalová NBA odložila zápasy play-off pre súhlas s protestami proti rasizmu. Zdroj: Facebook

Protest športovcov odštartovali basketbalisti Milwaukee Bucks, ktorí nenastúpili na piaty duel štvrťfinále Východnej konferencie play-off proti Orlandu. Vedenie NBA následne zrušilo tri stretnutia. Milwaukee – Orlando Magic, Houston Rockets – Oklahoma City a Los Angeles Lakers – Portland Trail Blazers. “Už nás nebaví to zabíjanie a nespravodlivosť,” reagoval na policajné násilie rozohrávač tímu George Hill. Padali aj tvrdé návrhy, aby NBA ukončila sezónu, no basketbalisti sa podľa ESPN napokon dohodli dohrať play-off.

Aktivitu NBA podporil aj slovenský kapitán Bostonu Bruins Zdeno Chára. “Podporujeme hráčov NBA, ako aj z iných líg v ich snahe. Chceme aj my bojovať proti rasizmu a nespravodlivosti, dá sa to vyjadriť rôznou formou,” dodal Chára. Jeho slová podporil aj útočník Bruins Patrice Bergeron. “Sme proti akýmkoľvek prejavom rasizmu. Nás postoj sa nezmenil.” 

 

Kapitán Bostonu Bruins, slovenský hokejista Zdeno Chára, začína v NHL už svoju rekordnú 21.sezónu. Zdroj: TASR / AP

Reakcie klubov NBA kritizoval prezident USA Donald Trump. “Z ligy sa stala niečo ako politická organizácia a to nie je nič dobré.” Svoje si povedal aj Trumpov poradca Jared Kushner, ktorý chce do Bieleho domu pozvať hviezdu NBA LeBrona Jamese k diskusii o rasovej nespravodlivosti. “Hráči majú veľké šťastie, že im ich finančná situácia dovoľuje maž v práci voľno bez toho, aby im to spôsobilo finančné problémy. Majú svoj luxus, čo je určite skvelé.”

Bojkot sa okrem toho rozrástol už aj na bejzbalovú MLB, futbalovú MLS, ženskú WNBA a golfový turnaj BMW Championship v Olympii Fields. “Podporujeme pokojné protesty hráčov, ktorí sa postavili za to, čomu veria,” je oficiálne stanovisko hráčov. V zámorí začína byť horúco a šport, kde majú silné zastúpenie a slovo Afroameričania, je pod obrovským mediálnym drobnohľadom. To čo povedia osobnosti ako Tiger Woods, LeBron James, Kevin Durant, Patrice Bergeron ale aj Zdeno Chára má veľkú silu a ovplyvňuje milióny fanúšikov naprieč USA. Celá hokejová aj basketbalová sezóna, ktoré boli doposiaľ iba v improvizačnom režime, prichádzajú denne o milióny dolárov. Teraz sú navyše konfrontované aj s politickými a spoločenskými zmenami v krajine.

Mohlo by vás zaujímať