Domáce Politika Top

Niektorí v karanténe, iní s vypnutým telefónom. Aj takto trávia politici Vianoce

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA (Petra Hollá / TASR) – Najkrajšie sviatky v roku si v tieto dni vychutnávajú aj politici. Rovnako ako my, aj oni by mali dodržiavať epidemiologické nariadenia, ktoré schválila vláda krátko pred Vianocami. Viacerí vládni predstavitelia sú pre pozitívny test, či kontakt s iným infikovaným v domácej izolácii a tak si do svojej “bubliny” nebudú môcť zavolať nikoho ďalšieho. Všetkým ľuďom však popriali pokojné a požehnané Vianoce, aspoň v rozmere, v akom je to momentálne možné. 

 

Členovia vlády i lídri politických strán a hlava štátu sa zhodli sa na tom, že tohtoročné Vianoce sú iné. Širšie rodinné stretnutia vzhľadom na opatrenia nie sú ani pre nich možné.

Prezidentka Zuzana Čaputová sa obyvateľom Slovenska prihovorila prostredníctvom videa na sociálnej sieti, kde stojí v červených šatoch vedľa vianočného stromčeka. “Želám Vám všetkým radostné vianočné sviatky prežité v zdraví a s najbližšími. Nech počas týchto dní nájdeme zmierenie so sebou, s ľuďmi okolo nás a s okolnosťami, ktoré nás stretli,” povedala hlava štátu.

 

Pokojné prežitie vianočných sviatkov poprial ľuďom aj predseda parlamentu a šéf koaličnej strany Sme rodina Boris Kollár. Avšak, vyzval ich, aby boli počas Vianoc obozretní a zvážili stretnutia vo veľkom rodinnom kruhu, a tým chránili svojich rodičov i starých rodičov pred šírením nového koronavírusu. “Pre mňa Vianoce začínajú už adventom, keď sa rodina stretáva a pečieme vianočné dobroty,” uviedol. Najväčším darom preňho je, keď sa celá rodina zíde na Vianoce. “Ako dieťa som vždy chcel tank na diaľkové ovládanie,” spomína na vytúžené vianočné darčeky. Dnes ho pod stromčekom potešia ponožky či pyžamo. Na Štedrý deň zvykol chodiť dopoludnia s deťmi ku kamarátovi z detstva, kde sa zišlo aj 200 ľudí. Tento rok to však pre pandémiu nebude možné. Doplnil, že tohtoročné Vianoce budú v dôsledku pandémie iné ako tie, na ktoré sme boli zvyknutí v minulosti. “Je možno lepšie vypustiť jedny Vianoce, aby sme mohli mať ďalších niekoľko spoločných,” poznamenal. Pokojné vianočné sviatky zapriali ľuďom aj Kollárovi stranícki kolegovia.

 

Premiér a šéf hnutia OĽaNO v jednej osobe Igor Matovič. Ten je v súčasnosti pre pozitívny test na koronavírus v karanténe. Najskôr zdieľal modlitbu o tom, aby Boh požehnal tejto zemi a dal jej, ako aj všetkým ľuďom v nej, šťastie. “Nech im slnko jasne svieti každý boží deň. Nech ich sused v láske má, nech im priazeň pokoj dá. Daj Boh šťastia tejto zemi, všetkým ľuďom v nej,” píše sa v premiérovom v statuse. V závere textu je prosba, aby dal Boh svojmu dielu večné trvanie. “Nech sa samo nezahubí, všetci prosíme. Rybám čistej vody daj, vtáctvo a zver zachovaj. Dopraj Bože svojmu dielu večné trvanie.”

Na štedrý večer ešte uverejnil status, kde si spomína na darček spred dvoch rokov, ktorý dostal od jednej zo svojich dcér a ktorý bol podľa jeho slov darovaný zo srdca. “Neviem, či ste niekedy dostali darček, ktorý bol tak zlatý, že vám ho bolo ľúto otvoriť. Ja mám taký od Vianoc spred dvoch rokov. Pod stromčekom vtedy boli menšie či väčšie balíčky … ale v kútiku bol nenápadne jeden mrňouz s milým textom a super dovetkom na konci,” píše premiér. Ako dodal, darček ešte neotvoril, tak nevie, čo sa v ňom skrýva, odhaduje však, že euromince. “Myslím, že si ich takto nechám rásť na hodnote až kým zo slečny, pardóóón, z Ježiška nevyrastie dáma … a potom jej ich vrátim do vena,” uzavrel Matovič a všetkým poprial pokojné sviatky. Šťastné a veselé Vianoce popriali ľuďom aj jeho stranícki kolegovia.

 

Predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík Vianoce trávi tradične s rodinou. “Vypínam mobil, odstavím mail, teda dám si automatickú odpoveď, a som cez Vianoce s rodinkou,” povedal. Na otázku, či nehrozí koaličná kríza počas sviatkov odpovedal, že v tom prípade by si mobil zapol. Na sociálnej sieti zverejnil len prehľad kľúčových udalostí, ktoré sa im na ministerstve hospodárstva podarilo napriek “hnusobe” zrealizovať.

Sulíkova stranícka kolegyňa a europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová prezradila, že spolu s manželom varia dva dni štedrú večeru, aby ju potom za 12 minút celú zjedli. “To je aj s prípitkom. K jablku, či k oblátkam sa ani nedostaneme,” dodala s tým, že sa možno zdokonalia a prejdú aj k tradičným zvykom. “Šťastné a zdravé Vianoce všetkým,” napísala na záver. K prianiam sa pridali aj ostatní poslanci a ministri za SaS.

 

Vicepremiérka a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová sa nedávno nakazila novým koronavírusom, preto sú sviatky pre ňu iné. “Plánovala som, že na Vianoce zoberiem po otestovaní do našej rodinnej bubliny aj mamu, ktorá žije sama a s vnúčatami sa už veľmi dlho nevidela pre ochranu zdravia. Choroba nám však zmenila plány,” uviedla  na sociálnej sieti. Prezradila, že tradičnú kapustnicu aj zemiakový šalát robí jej manžel, zatiaľ čo ona zvykne pripravovať rybu a makové pupáky.

“Chcela som piecť aj oblátky a s deťmi krémeše a medovníky, ale pre chorobu a karanténu to nebude možné. Tak len spoza zavretých dverí počúvam, ako si deti niečo medzi sebou štebocú, občas sa pohádajú, kreslia mi rôzne umelecké diela – mladšia kreslí zvieratká, starší syn bojovníkov zo Star Wars a rôzne abstraktné variácie ochorenia COVID-19, aby ma potešil,” opísala situáciu doma. Uviedla tiež, že anjeli strážni na ňu mysleli a poslali jej koláčiky, ktoré nestihla napiecť. Poďakovala sa za prejav ľudskosti, ktorá je pre ňu hnacím motorom do ďalšieho roku. “Prajem Vám zo srdca svetlo, radosť a nádej dnes na Vianoce, ale aj do každého ďalšieho dňa,” napísala na sociálnej sieti.

 

Aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) prezradila, ako trávi sviatky. “V rámci sviatkov pokoja bude priestor na to, aby som mohla byť so svojou rodinou a aby som nemyslela na prácu,” skonštatovala. Tradičnú štedrú večeru absolvoval aj podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí). Sviatky trávi s rodičmi na Orave.  Súrodenci sa už odsťahovali a keďže sú obmedzené návštevy, nebudú sa stretávať ani s ďalšou blízkou rodinou. Mrzí ho, že asi po prvý raz nepôjde na sviatky navštíviť babku, no nechce ju ohroziť. Okrem iného chce stihnúť dokončiť dizertačnú prácu a ak sa bude dať, rád pôjde do prírody so psom či na bežkách. Rovnaké priania napísali aj iní členovia strany.

Expremiér a líder mimoparlamentnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini prezradil, že Vianoce vždy rád trávi so svojimi blízkymi vrátane rodičov. Tento rok ich však nechce ohroziť. “Som momentálne v karanténe a uvidíme, ako nakoniec budem sviatkovať. Želám všetkým veľa sily, zdravia, osobného šťastia, zodpovednosti a trpezlivosti,” uviedol a pripomenul, že všetci by mali aj cez sviatky myslieť na svojich blízkych a správať sa zodpovedne.

 

Poslanci za Smer-SD vo videu na sociálnej sieti prezradili, aké tradície počas Vianoc dodržiavajú. Ladislav Kamenický uviedol, že je to napríklad krájanie jablka, hádzanie orechov do kútov v dome, dávajú si aj šupiny z kapra do peňaženky. Predseda strany a expremiér Robert Fico povedal, že doma nemávali vianočný stromček tradične osadený v stojane, ale visel im zo stropu. “Bolo to veľmi praktické. Dúfam, že raz, keď budem mať viac času na prípravu Vianoc, tak sa k tejto milej tradícii aj vrátim.” Každý poslanec má však vzhľadom na rodinné tradície na štedrovečernom stole iné menu. Kým napríklad Ľuboš Blaha s rodinou varili šošovicovú polievku, Kamenického svokra robieva východniarsku “mačanku”, teda hríbovú omáčku.

Predseda Smeru tiež prezradil, že jediný raz neslávil Vianoce doma na Slovensku. Bolo to v čase, keď bol odcestovaný v Ázii. “Aj keď sa hostitelia veľmi snažili napodobniť naše zvyky, bolo to divné. Našťastie dve hodiny autom bola katolícka menšina, ktorá chystala polnočnú omšu. Uprostred mesta bol malý kostol vysvietený ako kamión od Coca-Coly, kde sa dostavil obrovský počet ľudí, ktorí sa do kostola ani nezmestili. Bol to veľmi pekný zážitok,” uzavrel Fico a všetkým ľuďom zaželal šťastné a veselé Vianoce.