Regióny Nitra Levice

Nitriansky samosprávny kraj vyčlenil peniaze na rekonštrukciu hradbového múru Tekovského múzea

Na snímke obraz Jána Nepomuckého, Tekovské múzeum. V Nitre 22. septembra 2021. FOTO TASR - Henrich Mišovič

LEVICE – Hradbový múr Tekovského múzea v Leviciach čaká rekonštrukcia. V havarijnom stave je už viac ako dva roky. Ešte začiatkom roka 2021 bolo zistené, že murivo poškodili náletové dreviny, dážď a mráz. “To malo za následok uvoľnenie kameňov o veľkosti až do 24 centimetrov.

 

V júni 2021 bol vypracovaný statický posudok s návrhom riešenia danej situácie a následne rozpočet na odstránenie havarijného stavu,” informovala levická radnica. Problémom sa zaoberali aj poslanci Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK), ktorý je zriaďovateľom Tekovského múzea. Na svojom septembrovom rokovaní odsúhlasili na rekonštrukčné práce sumu 120 000 eur.

Podľa radnice potrebujú opravu aj ďalšie časti múzea. Okrem obnovy šachty studne v hradnom areáli je v zlom technickom stave aj Dobóovský kaštieľ. “V novembri 2021 bol vypracovaný statický posudok. Ten stanovil urgentne riešiť jeho havarijný stav. Poruchy, ktoré sa prejavujú ako trhliny a deformácie a odklon severnej obvodovej steny je potrebné bezodkladne sanovať na základe vypracovanej realizačnej projektovej dokumentácie,” pripomenul mestský úrad.