Regióny Banská Bystrica Rimavská Sobota

Noc múzeí v GMM bude venovaná výročiu prvej stálej expozície

V sobotu otvorí svoje brány aj Gemersko-malohontské múzeu. Zdroj: www.gmmuzeum.sk
RIMAVSKÁ SOBOTA – Noc múzeí v Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote bude tento rok venovaná 110. výročiu otvorenia prvej stálej expozície múzea. Pre návštevníkov sú pripravené viaceré prednášky, komentované prehliadky či jazdy konským záprahom nočnými ulicami mesta.
Tohtoročnú noc múzeí GMM venuje svojej prvej stálej expozícii, ktorá bola pre verejnosť sprístupnená 18. mája 1913. “Stála expozícia je aj dnes v rovnakých priestoroch ako v roku 1913, takže ju budú môcť záujemcovia navštíviť, samozrejme už v novšej, hoci dnes už tiež historickej verzii z roku 1979. Pôvodnú podobu expozície z roku 1913 si budú môcť návštevníci pozrieť prostredníctvom dobových fotografií,” informovala kultúrno-výchovná referentka múzea Elena Lindisová.
Súčasťou sobotného (13. 5.) podujatia bude i bohatý sprievodný program. Jeho súčasťou budú prednášky o gemerských nárečiach či rybách a rybárstve viažuce sa k aktuálnym výstavám v GMM. Konať sa budú i komentované prehliadky stálej vlastivednej expozície, pripravené sú tiež ukážky výroby nožov, bičov i historických loveckých zbraní. “V priestore múzea bude aj tento rok pripravený konský záprah s kočom a návštevníci sa budú môcť previezť nočnými ulicami mesta. Trasa povedie z múzea ulicami mesta, ďalej cez námestie a okruh sa uzavrie návratom späť k múzeu,” dodala Lindisová. Brány GMM budú počas noci múzeí pre verejnosť otvorené od 16.00 do 23.00 h. Pre návštevníkov budú prístupné stále expozície múzea i aktuálne tematické výstavy.