Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Nová mapa Slovenska?! TOTO rozdelenie krajov a okresov POBÚRILO Slovákov: Mestá REAGUJÚ, poznáme DETAILY

slovenské kraje
Ilustračná foto. ZDROJ: Cestná databanka (cdbs.sk)

SLOVENSKO – Nedávno sa v médiách objavila informácia o plánovanej reforme Ministerstva vnútra SR, ktorou by sa zmenilo súčasné rozdelenie slovenských krajov a okresov. Zo súčasných 8 krajov by vzniklo iba 5. Slováci sa začali búriť a spokojní nie sú ani predstavitelia miest.

 

Tieto informácie sa dostali na verejnosť aj napriek tomu, že reforma je v internej fáze príprav a nemala by sa posunúť do legislatívneho procesu v tomto volebnom období. Ministerstvo považuje tento únik za kontraproduktívny, pretože dehonestuje prácu všetkých odborníkov, ktorí na reforme pracujú.


ŠOK pre SLOVENSKO! Budú sa RUŠIŤ niektoré okresy a kraje? Ministerstvo zvažuje ich redukciu


“Reforma verejnej správy je komplexnou a dôležitou témou, ktorá bola na Slovensku bola desiatky rokov zanedbávaná a ministerstvo vnútra si uvedomuje, že tento druh reformy nie je možný bez riadnej a odbornej debaty, preto jej príprava trvá dlhšie obdobie,” uviedlo MV SR vo svojom vyhlásení.

Kompetentní reformu kritizujú

Plánovanú reformu ministerstva kritizuje aj predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Branislav Tréger. Nové plánované rozdelenie krajov a okresov nezodpovedá tomu, čo potrebujú samosprávy a čo očakávajú mestá a obce od okresných úradov. Všetky zmeny musia vychádzať z postupných krokov a musia končiť mapami, opačný prístup nemôže fungovať,” prezradil nám.

Podľa jeho slov prinesie modernizácia úspech, najmä ak podporí rozvoj miest a obcí. Zmeny vo fungovaní verejnej správy boli súčasťou programového vyhlásenia vlády, takže predpokladá, že ide o nejakú snahu o čiastočné plnenie tejto časti vládneho programu. Chaos prichádza tým, ako sme z médií informovaní o zámeroch bez toho, aby sa tvorili za našej aktívnej účasti,” dodal.