Nové clá, ktoré na seba navzájom uvalili USA a Čína, nadobudli platnosť

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry.

PEKING – Ďalšie clá na tovary v hodnote miliárd dolárov, ktoré na seba navzájom uvalili USA a Čína, nadobudli vo štvrtok platnosť. Americké 25-percentné clá sa vzťahujú na čínske tovary v hodnote 16 mld. USD, napríklad na stroje a elektronické súčiastky. Čínske clá platia na tovary v rovnakej hodnote z USA, napríklad na automobily. Predchádzalo tomu prvé kolo zavádzania ciel, v ktorom americký prezident Donald Trump 6. júla uvalil 25-percentné clá na čínsky dovoz v sume 34 mld. USD a Peking odpovedal podobnými clami na americký tovar v rovnakej hodnote.

Nové clá sa začali uplatňovať v čase, keď sa splnomocnenci oboch krajín stretli vo Washingtone na prvých rokovaniach na vysokej úrovni po dvoch mesiacoch. Neposkytli však nijaké náznaky pokroku smerom k vyriešeniu amerických sťažností, že Peking kradne technológie a jeho plány priemyselného rozvoja sú v rozpore so záväzkami Číny v oblasti voľného obchodu.

Keďže dohoda zatiaľ nie je na dohľad, ekonómovia varujú, že obchodný konflikt by sa mohol rozšíriť a do roku 2020 ubrať globálnemu ekonomickému rastu do 0,5 percentuálneho bodu. Trump navrhol ďalšie možné zvýšenie ciel na čínsky import za 200 mld. USD. Peking zverejnil zoznam amerických tovarov v hodnote 60 mld. USD, na ktoré by zaviedol odvetné clá, ak Washington svoje plány zrealizuje.

Viac o téme: Čína, clá, platnosť, USA

Súvisiace články