Domáce Politika Spoločnosť Koronavírus Top

Nové pravidlá nie sú tak prísne, ako sa predpokladalo. Prinášame sumár toho, čo sa mení

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay.com

Rúška a hromadné podujatia

Idem sa prejsť po vonku. Musím mať na sebe rúško?

– V prípade, ak je na danom mieste vyšší pohyb ľudí a nie je možné, aby sa dodržalo nariadenie povinného odstupu od cudzích ľudí dva metre, tak áno. Naďalej platí, že rúška sú povinné v interiéri a v MHD. Výnimku majú deti do troch rokov.

Idem do posilňovne. Aj tam musím mať rúško?

-V posilňovni sa dôrazne odporúča rúško mať. Zatiaľ je jeho nosenie v športových areáloch na báze dobrovoľnosti. Výnimku z povinného nosenia rúšok majú všetci tí, ktorí vykonávajú športovú aktivitu.

 

Ochranné rúško. Zdroj: pixabay.com

A čo deti v školách?

– Naďalej do odvolania ostáva v platnosti už známe nariadenie. Žiaci vyšších ročníkov – teda druhého stupňa základných škôl, stredných a vysokých škôl musia povinne nosiť rúška aj na vyučovaní. Žiaci prvého stupňa základných škôl a škôlok musia nosiť rúška iba v spoločných priestoroch, teda na chodbách. Na vyučovaní je nosenie rúšok na báze dobrovoľnosti.

Kto všetko má výnimku z nosenia rúšok? Aj astmatici?

– Nie, astmatici túto výnimku nemajú. Ide napríklad o novomanželov pri sobáši, fotografovaných ľudí, umelcov pri výkone povolania, žiakov so stredným a ťažkým mentálnym alebo sluchovým postihnutím, osoby vo wellness a priestoroch umelých kúpalísk, či samostatného zamestnanca na pracovisku. “Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky v nadväznosti na zhoršenie epidemiologickej situácie spôsobené výrazne zvýšeným počtom pozitívne testovaných osôb na ochorenie COVID – 19 v Slovenskej republike vydal opatrenie, ktorým uložil zákaz pohybovať sa na verejnosti v exteriéroch, v priestoroch interiérov budov alebo v prostriedkoch verejnej dopravy bez prekrytia horných dýchacích ciest (nos, ústa) ako je napríklad rúško, šál, šatka,” vysvetľuje Úrad verejného zdravotníctva.

Môžem organizovať svadbu?

– Novomanželia môžu organizovať maximálne sobáš, aj to s obmedzeným počtom ľudí. Svadobná hostina, kde sa pozýva rodina a kamaráti či známi, je zakázaná. Sobášu v kostole, ale na matrike, sa môže zúčastniť maximálne 50 ľudí aj spolu s farárom, jeho pomocníkmi, novomanželmi, a rodinou. Sprvu sa však hovorilo o úplnom zákaze hromadných podujatí, aj organizovania omší.

Rovnaké pravidlá by mali platiť aj pre plesy, krsty a pohreby. Následné oslavy, respektíve posedenia, sú aj v týchto prípadoch zakázané. Opatrenia začnú platiť od štvrtka.

Som v maturitnom ročníku. Budem môcť mať stužkovú?

– Žiaľ, tu platia rovnaké pravidlá, ako pri svadbách, plesoch, karoch a oslavách. Do odvolania sa ich usporadúvanie zakazuje. Avšak, platia tu aj výnimky. “Výnimku z týchto zákazov majú hromadné podujatia, ktorých všetci účastníci budú v dobe začiatku hromadného podujatia disponovať negatívnym výsledkom RT-PCR testu alebo antigénového testu certifikovaného na území Európskej únie, na ochorenie Covid-19 nie starším ako 12 hodín. Uvedené hromadné podujatia musia byť ohlásené na miestne príslušnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva najneskôr 48 hodín pred jeho začiatkom, pričom je potrebné uviesť presný čas a miesto jeho konania. Za dodržania týchto podmienok je na uvedenom podujatí možné podávať pokrmy alebo nápoje,” vysvetľuje ÚVZ SR.

Budem môcť ísť do divadla?

– Aj pre kultúrne podujatia platia rovnaké pravidlá – a to maximálne 50 účastníkov, spolu s organizátormi a hercami. “Ak bude 10 hercov na javisku, môžu pozvať 40 ľudí. Ak 20, tak 30 divákov,” vysvetľoval premiér. Zatiaľ nie je zrejmé, ako tento návrh príjme kultúrna obec.

A čo šport?

– Aj tu platia rovnaké pravidlá. Je však možné, že sa športové podujatia budú organizovať bez divákov. A to z dôvodu, že pri športových podujatiach je veľký počet ľudí, ktorí podujatia organizujú, samotných hráčov aj trénerov. Na zápas by tak mohol prísť malý počet divákov. “V prípade, že počet osôb na kultúrnych alebo športových podujatiach vystupujúcich v mene organizátora (účinkujúci, športovci, organizačný tím a pod.) presiahne počet 50, hromadné podujatie sa môže uskutočniť, ale bez prítomnosti obecenstva,” informuje Úrad verejného zdravotníctva.

 

Pred Úradom vlády protestujú hokejisti proti prijatým opatreniam. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

V kinách pôjde film, na ktorý som dlho čakal. Budem môcť naň ísť?

– Áno, ale treba si uvedomiť, že rovnako, ako pri divadlách, ide o hromadné podujatie. To znamená, že v sále bude môcť byť maximálne 50 účastníkov, ktorí budú sedieť buď šachovnicovo, alebo v každom druhom rade.

Ak sa mi podarí ísť na športové alebo kultúrne podujatie, môžem si kúpiť občerstvenie?

– Nie. Konzumovanie nápojov a jedál je v takomto prípade zakázané. Okrem toho, pri sedení sa odporúča vždy jedno sedadlo medzi divákmi nechať neobsadené. V prípade sedenia na hromadných podujatiach športového charakteru je organizátor povinný zabezpečiť sedenie obecenstva len v každom druhom rade.

S tímom ideme na sústredenie či športový kemp. Menia sa pre nás nejaké pravidlá?

– Áno. Každý účastník musí pri začatí podujatia predložiť organizátorovi podujatia negatívny PCR test na koronavírus, ktorý nesmie byť starší ako 72 hodín, teda tri dni. Túto povinnosť majú aj osoby, ktoré vystupujú v mene organizátora. “Organizátor je povinný odoprieť účasť na podujatí akejkoľvek osobe vykazujúcej príznaky ochorenia COVID-19. Hromadné podujatie musí prebiehať v podmienkach spoločnej izolácie účastníkov od osôb, ktoré sa na hromadnom podujatí nezúčastňujú,” dodáva ÚVZ SR.

Idem na omšu do kostola. Aké pravidlá musím dodržať?

– Tie sa až na fakt, že bohoslužby sa môže zúčastniť maximálne 50 osôb, nijak nemenia. Naďalej platí, že:

  • je povinné nosiť rúška a dezinfikovať si ruky
  • je zakázané používanie sväteničky
  • treba zabezpečiť sedenie medzi ľuďmi tak, aby bolo medzi nimi jedno miesto, prípadne celý rad voľný
  • je zakázané podávať si ruky
  • pri rozdávaní svätého prijímania si farár či podávajúci musí dezinfikovať ruky, pričom oblátka sa podáva vylúčne do rúk veriaceho

A čo voľby?

– Zákaz usporadúvať hromadné podujatia sa netýka zasadnutí, schôdzí orgánov verejnej moci a ich poradných orgánov či volieb. Platia však pre ne rovnaké pravidlá, ako pre všetky prevádzky – účastníci musia mať na seba rúška, dezinfikovať si ruky, organizátori musia zabezpečiť pravidelné vetranie.

Akú pokutu môžem dostať za nedodržanie opatrení?

Nerešpektovanie opatrenia je správnym deliktom podľa § 57 ods. 33 písm. a) zákona č. 355/2007 Z. z., za ktorý príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva uloží pokutu podľa § 57 ods. 41 písm. a) zákona č. 355/2007 Z. z. vo výške do 20.000 eur,” píše sa v nariadení Úradu verejného zdravotníctva.

Mohlo by vás zaujímať