Politika Zahraničné

Novou nemeckou ministerkou obrany sa stala Krampová-Karrenbauerová

Novou nemeckou ministerkou obrany bude Krampová-Karrenbauerová. SITA/AP

BERLÍN – Novou nemeckou ministerkou obrany sa v stredu stala predsedníčka Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU) Annegret Krampová-Karrenbauerová. Dekrét o vymenovaní si prevzala v sídle spolkového prezidenta v Berlíne necelý deň po oznámení, že prevezme túto funkciu po Ursule von der Leyenovej, ktorú v utorok zvolili za predsedníčku Európskej komisie (EK). Informovala o tom agentúra DPA.

 

Von der Leyenová ešte v pondelok oznámila, že z postu ministerky obrany odstúpi v stredu bez ohľadu na výsledok hlasovania o svojej nominácii na šéfku EK v Európskom parlamente (EP).

Rozhodnutie vymenovať za jej nástupkyňu Krampovú-Karrenbauerovú bolo neočakávané, pretože v minulosti straníckym kolegom podľa DPA povedala, že sa vzdá prípadného ministerského postu a bude sa sústrediť na predsedníctvo CDU. Bývalá premiérka spolkovej krajiny Sársko vystriedala kancelárku Angelu Merkelovú na čele konzervatívnej strany len vlani v decembri a je vnímaná ako jej chránenkyňa a možná nástupkyňa aj vo funkcii kancelárky.

Stredajšiu ceremóniu v zámku Bellevue viedol berlínsky starosta Michael Müller ako prvý podpredseda Spolkovej rady v zastúpení prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera, ktorý je na dovolenke. Müller novej ministerke povedal, že preberá “úrad s obrovskou zodpovednosťou za bezpečnosť našej krajiny”.

Na ceremónii sa zúčastnila aj Merkelová, ktorá počas Müllerovho prejavu sedela, všíma si DPA s pripomenutím, že kancelárka dostala od polovice júna na verejných podujatiach viackrát triašku.

Krampová-Karrenbauerová zloží oficiálnu prísahu ministerky až budúcu stredu na mimoriadnom zasadnutí poslancov Spolkového snemu, oznámil hovorca vlády.