Politika Spoločnosť Domáce Top

Nový rakúsky zákon je už v platnosti. Slovákov pripraví o desiatky eur mesačne

Prídavky na deti sa výrazne znížili. Zdroj: TASR / Milan Kapusta

BRATISLAVA – Od 1. januára platí v susednom Rakúsku zákon, ktorý sa dotýka mnohých Slovákov. Priniesol totiž zmenu vo vyplácaní rodinných prídavkov na dieťa, ktoré sa po novom vymeriavajú podľa životných nákladov v mieste trvalého bydliska dieťaťa. Nič však zatiaľ nie je definitívne. Na rade je Európska komisia. Podľa všetkého je totiž rakúsky zákon v rozpore s európskym právom. V prípade, že nebude zrušený, by mohol slúžiť ako nebezpečný precedens. 

 

Zákon sa týka asi 30-tisíc našich občanov pracujúcich v Rakúsku. V prevažnej miere ide o ženy, ktoré si počas pravidelných turnusov u našich susedov zarábajú ako opatrovateľky. Až do konca roka 2018 dostávali na deti prídavky v rovnakej výške ako domáci Rakúšania. To sa však teraz zmenilo. “Ako uvádzajú údaje spred dvoch rokov, deti slovenských rodičov dostávali z Rakúska príspevky vo výške 63 miliónov eur. Po januári by to malo klesnúť na 40 miliónov. Kým doteraz poberali všetci rodičia od 114 do 165 eur podľa veku dieťaťa, teraz by sa mali príspevky znížiť o viac než tretinu,” upozornil v minulosti predseda vlády Peter Pellegrini vo svojom blogu pre portál hnonline.sk.

Ešte v decembri preto požiadal ministra práce Jána Richtera, aby v tejto veci zvolal stretnutie V4. Tak sa aj stalo. “Minister  práce Ján Richter okamžite po odhlasovaní zákona rakúskym parlamentom a ešte pred jeho podpísaním rakúskym prezidentom a zverejnením v zbierke zákonov zvolal stretnutie ministrov V4 v Bratislave,” napísala pre Glob.sk hovorkyňa rezortu Veronika Husárová.

Na stretnutí  ministri operatívne podpísali spoločný list adresovaný belgickej političke a eurokomisárke, ktorá ma na starosti sociálne veci, zamestnanosť a pohyb pracovnej sily Marianne Thyssen so žiadosťou o rýchle a dôkladné preskúmanie súladu rakúskej legislatívy s právom Európskej únie. K listu sa okrem ministrov V4 pripojili aj ministri Bulharska, Litvy a Slovinska.

Podľa ministerstva ide totiž o delenie občanov na občanov prvej a druhej kategórie. S tým sa stotožnila aj eurokomisárka.  S občanmi, ktorí si nárokujú práva späté s voľným pohybom v súlade so Zmluvou o fungovaní EÚ, má byť zaobchádzané rovnakým spôsobom ako s občanmi hostiteľského štátu. V EÚ neexistujú občania druhej kategórie a pokiaľ ide o rodinné dávky, neexistujú ani deti druhej kategórie,” píše sa v stanovisku komisárky. Tá zároveň vo svojej odpovedi prisľúbila preskúmanie súladu rakúskeho zákona s európskym právom.

Navrhovaný rakúsky zákon sa týka mnohých žien, ktoré pracujú v Rakúsku aj ako opatrovateľky. Zdroj: TASR / Pavol Ďurčo

Rovnaké odvody, rozdielne prídavky

Nový rakúsky zákon sa dotkne najmä Sloveniek, ktoré do Rakúska prichádzajú pracovať ako opatrovateľky. Prácu im často sprostredkúvajú agentúry.

Opatrovateľky pracujú na rakúsku živnosť. Z tohto dôvody si tam niektoré zariadia aj prechodný pobyt. Ten trvalý však majú stále na Slovensku, rovnako ako aj ich deti. Práve od trvalého pobytu pritom po novom závisí vyplácanie rodinných prídavkov.

Práca v Rakúsku je pritom pre našincov atraktívna nielen pre samotný plat, ktorý je často vyšší, ako by za rovnakú prácu dostali na Slovensku. Do zahraničia sa im oplatilo doteraz chodiť  práve kvôli spomínaným prídavkom, ktoré boli s tými slovenskými neporovnateľné.

Odvody, ktoré opatrovateľky zo Slovenska v Rakúsku platia sú pritom rovnaké ako tie, ktoré platia domáci Rakúšania. Prídavky však už teraz nie.

Čísla hovoria jasne

Postup, ktorý od januára platí v Rakúsku sa odborne nazýva indexácia prídavkov. Úrady na základe čísel z Eurostatu vypočítajú, aké sú ceny v krajine, kde dieťa žije. Podľa toho mu budú vypočítané prídavky.

Slovensko by malo mať koeficient 0,637. Výška prídavku na dieťa žijúce v Rakúsku (114 eur na každé dieťa) sa vynásobí koeficientom a rodič dostane výslednú sumu. Zatiaľ čo Slováci prídu približne o 40 eur na dieťa, Švajčiari alebo Belgičania si prilepšia. Aj pre nich bude platiť rovnaký princíp, budú sa zohľadňovať náklady v krajine trvalého pobytu dieťaťa. Koeficient pre výpočet ich prídavkov však bude vyšší, Švajčiar dostane až 155% prídavku. V princípe tak napríklad Švajčiar dostane viac peňazí, ako Rakúšan.

Prídavky v minulosti a dnes

  • 0 – 3 roky 114 eur na každé dieťa, dnes 72,60 eura
  • 3 – 10 rokov 121,90 eura, dnes 77,60 eura
  • 10 – 19 rokov 141,50 eura, dnes 90,10 eura
  • Nad 19 – do 24 rokov 165,10 eura, dnes 105, 20 eura

Rakúšania okrem iného prispievajú rodinám aj vtedy, ak majú viac detí, alebo ak sa starajú o postihnuté dieťa. K rodinným prídavkom patrí tiež bonus na dieťa.

Nebezpečný precedens

Na rade je teraz Európska komisia, ktorá môže Rakúsko požiadať, aby zákon zrušilo. Minister Ján Richter v minulosti uviedol, že zákon môže byť nebezpečným precedensom pre iné krajiny. Pokiaľ by sa ním inšpirovali napríklad Nemci, opatrenia by sa dotkli mnohých slovenských domácností.

“Treba vidieť, že to nie je len problém slovenských opatrovateliek, to nie je problém len Rakúska. Ak by takáto legislatívna norma prešla, bola ustálená v Rakúsku, obávam sa, že ďalšie krajiny najmä západnej časti Európy môžu takúto legislatívu upravovať a to by bolo ďaleko horšie,” povedal v minulosti Ján Richter. Tento problém by sa tak mohol stať nielen problémom Rakúska alebo V4, ale aj problémom Európskej únie ako takej.