Zahraničné

Nútene adoptovaní v Írsku v žiadajú od katolíckej cirkvi ospravedlnenie

Dublin   – V skupine obetí zneužívania predstaviteľmi cirkvi, s ktorými sa pápež František stretol v sobotu v Dubline, boli aj deti odovzdané na nútenú adopciu, pretože sa narodili slobodným matkám alebo žili v “notoricky známych domovoch pre matky a deti”.
Ako sa uvádza vo vyhlásení citovanom agentúrou AP, obete naliehali na pápeža, aby verejne deklaroval, že ich matky neurobili nič zlé a povzbudil ich k zmiereniu so svojimi odvrhnutými deťmi. Účastníci stretnutia dodali, že pápež sa im v mene cirkvi ospravedlnil.
Paul Redmond, ktorý sa narodil v podobnom domove a bol zverený do adopcie, keď mal 17 dní, pápeža vyzval, aby apeloval na šesť katolíckych ženských reholí, aby prijali zodpovednosť za traumy, ktoré deťom a ich matkám pôsobili, ospravedlnili sa a zaplatili náklady súvisiace s procesom zmierovania.
Združenie ľudí z domovov pre matky a deti odhaduje, že v Írsku sa svojich novorodených detí z donútenia vzdalo asi 100.000 matiek. Asi 6000 novorodených detí v týchto domovoch zomrelo.
František je po 40 rokoch prvým pápežom na návšteve Írska. Jeho návšteva má za cieľ ukázať, že cirkev rozumie problémom bežných katolíckych rodín.
Okrem oficiálnych stretnutí s predstaviteľmi Írska sa pápež  v sobotu v dublinskej prokatedrále stretol s manželskými pármi rôzneho veku a odpovedal na ich otázky. Počas dňa navštívil rodiny bez domova v charitnom centre kapucínov, stretol sa s ôsmimi obeťami zneužívania a uctil si pamiatku dublinského robotníka, ktorý po svojom obrátení dokázal zvíťaziť nad závislosťou na alkohole a dnes je kandidátom na blahorečenie.
Večer zavítal do dublinského Croke Parku, kde sa v rámci Svetového stretnutia rodín konal Festival rodín.
Pápež tam vo svojom príhovore vyhlásil, že “neexistuje dokonalá rodina”, zdôraznil preto nutnosť odpustenia, lebo “bez odpustenia hrozí rodine studená vojna”. Pred ľuďmi na štadióne viackrát prízvukoval dôležitosť “troch prostých slov: Prepáč, Prosím a Ďakujem”, ktoré označil za “základ pre lásku a vzájomnú podporu v rodine”.
V nedeľu bude pápež vo Phoenix Parku v Dubline celebrovať omšu, ktorou vyvrcholí Svetové stretnutie rodín.