Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

O tejto NOVINKE musí vedieť každý VODIČ! Mnohých NAŠTVALA: Sú za tým iba PENIAZE?

Ilustračná foto. Zdroj: FB/Polícia SR - Nitriansky kraj

BRATISLAVA – Po novom si musíme zvyknúť na novinku v dopravnom značení. Značku koniec obce už nenájdeme iba na pravej strane. Podľa nového predpisu ju už na niektorých miestach premiestnili vľavo. K zmene postupne dôjde na celom území Slovenska. U vodičov to vyvolalo vlnu kritiky. “Ak mi kamión zakryje výhľad na značku, pôjdem 50-tkou až po diaľnicu?” pýtajú sa.

Aby ste zistili, či na konci obce môžete zvýšiť rýchlosť z 50-tky na povolenú 90-tku, už nestačí značku hľadať značku iba po pravej strane vozovky. Tabule označujúce koniec obce totiž už umiestňujú aj vľavo. A to na zadnú stranu značky označujúcej začiatok obce.

Za novinkou stojí nový predpis platný od januára tohto roku. Žiadna masová výmena značiek sa však nekoná. “Výmena týchto dopravných značiek prebieha postupne podľa stupňa opotrebovanosti pôvodných, prípadne stupňa naliehavosti,” priblížil pre TV JOJ Martin Guzi, hovorca Slovenskej správy ciest.

Zmena dopravného značenia sa totiž bude realizovať postupne, a tak v platnosti ostávajú aj tie na pravej strane cesty. “Dopravné značky označujúce obec a koniec obce sú naďalej platné, ale pri rekonštrukciách ciest alebo výmene dopravného značenia sa umiestňujú nové dopravné značky a v zmysle týchto nových pravidiel,” vysvetlila polícia. Vodičom tak po novom neostáva nič iné, ako sa pri výjazde z obce rozhliadať na pravú aj ľavú stranu.

Vodiči sú proti

To, či za týmto krokom bolo v prvom rade ušetriť financie pri umiestňovaní a výmene značiek, sa nepodarilo zistiť. Každopádne, zmena sa u vodičov nestretla s pozitívnymi reakciami. Mnohí sa totiž obávajú, že značku na ľavej strane prehľadnú. Poukazujú pri tom na situáciu, ak výhľad zacloní protiidúce vozidlo. “Takže ak v dôsledku väčšieho dopravného prostriedku v protismere (kamión, autobus, traktor, kombajn) neuvidím koniec obce, tak si ho môžem domyslieť… Značky sa vždy a zasadne umiestňovali vpravo od osi jazdného pruhu (výnimkou sú cesty, kde je viac jazdných pruhov), práve preto, aby ich vodič videl vždy a ak sú dve cesty paralelné (cesta pre cyklistov, vozovka), aby bolo jasne, pre ktorý jazdný pruh platia. Toto je podľa mňa zlý precedens,” hodnotí negatívne novinku Dávid.

Ku kritike sa pridáva aj Ján: “Keď pôjde proti mne kamión a zacloní mi značku koniec obce, tak pôjdem ďalšie kilometre 50-tkou, lebo si budem myslieť, že som stále v obci.”

Iní motoristi však poukazujú na to, že v niektorých európskych krajinách je to už dávno praxou. “Napríklad v Nemecku je to už roky. Podľa toho, či je rovina, alebo pravá či ľavá zákruta… Nie je to pravidlo, záleží od situácie a dá sa na to zvyknúť,” hovorí o svojich skúsenostiach Jozef. Vodiči sa so značkami naľavo stretávajú aj v susednom Rakúsku.