Regióny Banská Bystrica

O záhade miznúcich motýľov bude v múzeu hovoriť entomológ Kulfan

motyle11_18_5_2022870637
Foto: TASR/František Iván

BANSKÁ BYSTRICA – O záhade miznúcich motýľov bude v utorok (11. 4.) o 17.00 h v Stredoslovenskom múzeu (SSM) – Tihányiovskom kaštieli v Banskej Bystrici hovoriť entomológ z Ústavu ekológie lesa Slovenskej akadémie vied Ján Kulfan. Podujatie je súčasťou projektu SSM Príroda bez hraníc, ktoré sa takto snaží aj vďaka externým odborníkom poukazovať na aktuálne problémy prírody okolo nás.

 

“V posledných desaťročiach sa početnosť motýľov drasticky znižuje a to nielen vzácnych, ale aj bežných druhov. Ich úbytok je spôsobený komplexom faktorov, ktoré však majú spoločného menovateľa – novodobé ľudské aktivity,” informuje múzeum. “Mnohé motýle, najmä pestré denné druhy sú nápadní predstavitelia hmyzu. V prírode majú rôznorodé funkcie, opeľujú rastliny, sú potravou predátorov, trus húseníc slúži ako hnojivo.

Výskyt nápadných motýľov preto signalizuje vhodné podmienky pre množstvo ďalších nenápadných, ale dôležitých organizmov – hmyzu a iných živočíchov i rastlín,” konštatuje Kulfan. Život motýľov môže byť podľa neho v dôsledku klimatickej zmeny s ubúdajúcou členitosťou prostredia a jeho čoraz väčším narúšaním postupne úplne eliminovaný. Tam, kde ešte pred pár rokmi boli polia či vinohrady, nájdeme dnes nákupné centrá a developerské projekty.

“Z krajiny postupne miznú druhovo bohaté ekosystémy, ktoré sú nahrádzané druhovo chudobnými a často rozľahlými plochami poľnohospodárskych monokultúr, priemyselných objektov a rozličných stavieb. Je v našich silách, aby sme negatívne dosahy ľudskej činnosti redukovali, či už ako spoločnosť alebo každý z nás,” uzatvára entomológ.