Zahraničné Top

Obama: Afrika musí vytvárať pracovné miesta pre budúce generácie

WASHINGTON – Americký prezident Barack Obama vyzval dnes afrických lídrov, aby si za svoju prvoradú úlohu stanovili vytváranie pracovných príležitostí pre nasledujúce generácie mladých ľudí, lebo inak hrozí, že budúci ekonomický potenciál ich krajín padne za obeť nestabilite a chaosu.

“Afrika bude musieť vytvoriť o niekoľko miliónov pracovných miest viac, ako má teraz,” uviedol Obama v prejave v sídle Africkej únie (AÚ) v etiópskej metropole Addis Abeba na záver svojej historickej návštevy Kene a Etiópie.

“Rozhodnutia, ktoré dnes urobíme, ovplyvnia smerovanie Afriky a celého sveta na niekoľko nadchádzajúcich desaťročí,” uviedol ďalej americký prezident pred predstaviteľmi členských štátov AÚ.

Obama vyzval afrických lídrov, aby bojom proti korupcii, presadzovaním demokratických slobôd a dodržiavaním ľudských práv vytvárali vo svojich krajinách atraktívnejšie prostredie, ktoré pritiahne viac zahraničných investícií. Americký prezident taktiež hlavy štátov AÚ upozornil na nutnosť opúšťať úrad po skončení ústavou stanoveného funkčného

“Jednoducho nerozumiem,” tomuto fenoménu, keď nejaký líder odmietne odstúpiť aj napriek tomu, že sa mu skončilo funkčné obdobie, povedal Obama, čím chcel poukázať najmä na situáciu v Burundi, kde sa tamojší prezident Pierre Nkurunziza nechal zvoliť po tretí raz aj napriek tomu, že podľa ústavy mal nárok len na dve funkčné obdobia. Jeho rozhodnutie vyvolalo v celej krajine rozsiahle protesty a

“Je ešte veľmi veľa vecí, ktoré by som chcel urobiť, aby Amerika aj naďalej napredovala. Ale zákon je zákon a nad ním nie je nikto, ani prezident. Nikto by nemal byť doživotným prezidentom,” povedal Obama, ktorého funkčné obdobie sa končí v januári 2017.

Predstaviteľom afrických krajín združeným v AÚ americký prezident taktiež sľúbil trvalú pomoc pri vojenskom výcviku, ako aj ďalšie spôsoby podpory v boji proti extrémistickým organizáciám, ako sú al-Káida, Islamský štát, aš-Šabáb a Boko Haram, ktoré podnikajú teroristické útoky vo viacerých afrických krajinách.

Barack Obama začal svoju štvordňovú návštevu dvoch východoafrických krajín v piatok v Keni, odkiaľ pochádzal jeho otec. Stal sa tak prvým úradujúcim prezidentom USA, ktorý absolvoval návštevu Kene, teraz mu rovnaké prvenstvo patrí aj na návšteve Etiópie.