Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Obchody zaplavili ZDRAVIU NEBEZPEČNÉ výrobky od ZNÁMYCH značiek! Sťahujú aj LIEK pre deti: Na TOTO si dajte pozor

Ilustračné foto. Zdroj: regiony.sk

SLOVENSKO – Dávajte si pozor na to, čo kupujete. Do obehu sa dostali kozmetické produkty, ktoré môžu predstavovať riziko pre ľudské zdravie. Našli v nich totiž zakázanú látku. Kontrolóri nariadili z predaja stiahnuť aj liek, ktorý neobstál v kontrole kvality.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) informoval o stiahnutí lieku ACC 20 mg/ml perorálny roztok pre deti a dospelých (sol por 1 x 100 ml) z trhu. Sťahovanie predmetného lieku sa vzťahuje na šaržu MP3216 s exspiráciou do júla 2025 a na šaržu NB2001 s exspiráciou do septembra 2025.

Liek sa sťahuje z úrovne distribučných spoločností, lekární a zdravotníckych zariadení. „Dôvodom stiahnutia predmetných šarží lieku je nedostatok v kvalite – potenciálna prítomnosť častíc v lieku z tesniaceho uzáveru,“ informuje ŠÚKL.

acc roztok

Tento liek môžete dobre poznať aj z reklám a patrí k často predávaným výrobkom pri liečbe dýchacích ciest. Keďže obsahuje liečivo acetylcysteín, ktoré skvapalňuje hlien, používa sa na uľahčenie jeho vykašliavania pri ochoreniach dýchacích ciest.

S týmito zdravotnými komplikáciami má problém veľa detí aj dospelých, preto sa môže stať, že sa tento produkt nachádza u niekoho doma. Na trhu sú dostupné aj iné lieky s obsahom acetylcysteínu, prípadne iné mukolytiká aj v liekových formách vhodných pre deti.

Nebezpečná kozmetika známych značiek

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR informoval o niekoľkých nebezpečných kozmetických výrobkoch, ktoré sa môžu objaviť aj v slovenských obchodoch. Všetky z nich obsahujú podľa zoznamu zložiek látku Butylphenyl Methylpropional, ktorá je od 1. marca 2022 zakázaná v kozmetických produktoch uvedených na trh v EÚ.

Táto zložka totiž patrí do skupiny zakázaných látok označovaných ako CMR. Nie je teda vylúčené, že vám pri ich používaní hrozia vážne zdravotné problémy. Konkrétne ide o látku poškodzujúcu reprodukciu.

Kompletný zoznam nebezpečných kozmetických výrobkov s presnými šaržami si môžete pozrieť na stránke ÚVZ a nájdete ho aj v našej fotogalérii. Ide dokonca aj o známe značky, ako napríklad Matrix, Palmolive, Taft, Fa, Nivea, Dove, Timotei, Syoss či Palette.

Galéria
nebezpečné výrobky
Zdroj: uvzsr.sk
nebezpečné výrobky
Zdroj: uvzsr.sk
nebezpečné výrobky
Zdroj: uvzsr.sk
nebezpečné výrobky
Zdroj: uvzsr.sk
nebezpečné výrobky
Zdroj: uvzsr.sk
navigate_before
navigate_next