Regióny Banská Bystrica Rimavská Sobota

Obec Jesenské plánuje rekonštrukciu kultúrneho strediska za viac ako milión eur

JESENSKÉ – Obec Jesenské v okrese Rimavská Sobota plánuje rekonštruovať budovu miestneho kultúrneho strediska. Na projekt zameraný na zníženie energetickej náročnosti chce z plánu obnovy čerpať približne 1,3 milióna eur. Uviedol to starosta obce Gabriel Mihályi.

 

Miestne kultúrne stredisko v Jesenskom sa nachádza v centre obce a slúži ako multifunkčný objekt. Podľa starostu má vyše 1000 štvorcových metrov a je najvyužívanejšou budovou v obci. “Organizujeme tu konferencie, zábavy, školenia, sú tu kancelárske priestory a zasadaciu miestnosť tu má aj obecné zastupiteľstvo. Od roku 2007 robíme čiastočné rekonštrukčné práce, ale z vlastného rozpočtu by sme takýto obrovský objekt nevedeli obsiahnuť,” priblížil Mihályi.

Kultúrny dom v Jesenskom. Zdroj: TASR /Lukáš Mužla

 

Kultúrny dom v Jesenskom. Zdroj: TASR /Lukáš Mužla

Samospráva patrí medzi úspešných žiadateľov o financie z plánu obnovy v rámci výzvy zameranej na obnovu verejných historických a pamiatkovo chránených budov, na rekonštrukciu kultúrneho strediska bude môcť čerpať približne 1,3 milióna eur. Projekt bude zameraný na zníženie energetickej náročnosti objektu. “Ide o výmenu strechy, zateplenie, výmenu okien, dverí, výmenu kúrenia,” vymenoval starosta s tým, že v oprávnených výdavkoch je tiež výmena elektrických sietí. Ako dodal, rekonštrukcia budovy samospráve prinesie i finančnú úsporu. “V rámci tejto energetickej krízy máme čo robiť, aby sme vedeli udržať takýto obrovský objekt bez zníženia energetickej náročnosti,” vysvetlil Mihályi.