Regióny Bratislava Domáce Top

OBROVSKÁ STRATA Vo veku 104 rokov zomrela veľká OSOBNOSŤ: Silný PRÍBEH ťažko skúšanej ženy! Ocenila ju aj prezidentka

Ilustračné foto. ZDROJ: archív zoznam.sk

BRATISLAVA – Existujú hrdinovia, o ktorých sa niekedy dozvieme až na sklonku ich životov. Neochvejná podporovateľka demokratických princípov, Anna Šestáková, zomrela vo veku 104 rokov. Počas svojho života zažila ukrutnosti fašistického aj komunistického režimu, ale vždy ostala verná svojim demokratickým princípom, ktoré mala hlboko zakorenené v srdci. Prevzala si aj najvyššie štátne vyznamenanie.

 

Na večnosť sa navždy pobrala žena, ktorá bola v opozícii proti obom totalitám 20. storočia. Anna Šestáková zomrela vo veku 104 rokov dňa 15. apríla 2023 ako celoživotná demokratka. Narodila sa na Myjave v roku 1918 za Rakúsko-uhorskej monarchie len štyri mesiace pred vznikom Československej republiky. Demokratické ideály z čias svojej mladosti si v sebe niesla po celý svoj život, aj keď ju zasiahli obe totality 20. storočia.

Ako dieťa videla šikanovanie židovských spolužiakov. Ako dospelá žena zažila ukrutnosti komunistického režimu, keď ju s manželom Ervínom Šestákom rozdelili, pretože jej manžel dostal doživotné väzenie v roku 1951 vo vykonštruovanom súdnom procese a ju s tromi malými deťmi vyhodili z Bratislavy. Anna Šestáková sa počas tejto ťažkej skúšky dostala aj do existenčnej krízy a nemala ani strechu nad hlavou. Uchýlila sa k svojej svokre na Myjave, kde žila v skromných životných pomeroch a pracovala vo fabrike. V najťažších chvíľach si spomínala na svoj manželský sľub a slová farára, ktorý ich oddával: „Farár, ktorý nás sobášil, tam povedal citát z písma. Jedni druhým bremená neste. Mala som 21 rokov, čo mne o akých bremenách hovoríš. A potom, keď ho zatvorili, som si to uvedomila. A povedal mi, rozveď sa so mnou, bude sa Ti ľahšie žiť. A vtedy som si uvedomila, čo to znamená. Jedni druhým bremená neste.“ Jej manžel bol napokon po šiestich rokov väzenia prepustený.

Počas akcie B, kedy sa komunistická strana snažila zbaviť skutočných i domnelých odporcov režimu, Annu Šestákovú vysťahovali z jej domova, a práve vtedy stretla starého ruského legionára pána Novotného, od ktorého sa veľa naučila. Sama v jednom z rozhovorov priznala: „Babička hovorila, Anička, tam je jeden pán a k nemu sa chodia ľudia radiť. Vrátim sa k histórii. Slovenský lekár Makovický, osobný lekár Lva Nikolajeviča Tolstého napísal: Keď som odišiel od toho Tolstého, tak som vedel, že sa tam musím vrátiť. Tolstoj bol pre mňa magnet. Tak práve pán Novotný bol pre mňa takým magnetom. Hovoril mi – snažil som sa pomáhať v légiach a chcem pomáhať aj dnes. Tak ten pán Novotný, ktorý ma začal brať za dcéru mi to pomáhal prekonať všetko.“

Anna Šestáková bola najstaršou členkou Konfederácie politických väzňov. Za svoj príbeh, statočnosť a nezlomné demokratické princípy si vo veku 103 rokov, len rok pred svojou smrťou, prevzala z rúk prezidentky Zuzany Čaputovej najvyššie štátne vyznamenanie.

Na sociálnych sieťach jej posledné slová zanechali mnohí. Komentujúca Katarína píše: “Je mi to veľmi ľúto, pani Šestákovú som osobne poznala. Vzácna žena. Nech odpočíva v pokoji !” Aj komentujúca Lenka vyjadrila svoj obdiv zosnulej: “Co všechno clovek dokáže přežít, a nevzdat se slušnosti a dobroty, to moc obdivuju.”