Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Banská Bystrica Prešov Košice Top

OBROVSKÁ STRATA Zomrel LEGENDÁRNY skladateľ! Jeho piesne spievali NAJVÄČŠIE slovenské HVIEZDY

Ilustračné foto. ZDROJ: archív zoznam.sk

BRATISLAVA – Jeho piesne spievali Karol Duchoň, Marika Gombitová či Eva Kostolányiová. Na večnosť odišiel legendárny hudobný skladateľ Igor Bázlik, dožil sa 81 rokov.

Igor Bázlik sa narodil 5. decembra 1941 v Banskej Bystrici a kompozíciu študoval u Alexandra Moyzesa. Zomrel včera, 18. novembra 2023. O smutnej správe informovala RTVS. Ako skladateľ ovplyvnil viaceré generácie poslucháčov, zložil viac ako dvetisíc skladieb pre mnohých slovenských interpretov.

Jeho piesne spievala Marika Gombitová, Marcela Laiferová, ale aj Eva Kostolányiová, Jana Kociánová, Helena Blehárová, Monika Stanislavová či Ivan Krajíček, Karol Duchoň, Peter Stašák a množstvo ďalších slovenských interpretov.

Po absolvovaní Konzervatória v Bratislave a následne VŠMU, ktorú ukončil v roku 1966 sa stal hudobným redaktorom Česko – Slovenského rozhlasu v Bratislave. Tu pôsobil do roku 1979 ako hudobný režisér, ale zároveň ho verejnosť poznala ako hudobného skladateľa, dirigenta, hráča na klávesových nástrojoch.

Dvakrát získal Bratislavskú lýru

Bol autorom dvoch opier a štyroch muzikálov. Ako ďalej uvádza RTVS, taktiež zložil množstvo scénickej hudby k činohrám, rozhlasovým a televíznym hrám ako aj hudby k filmom. Hudbu skomponoval aj k asi 450 animovaným filmom – Večerníčkom pre deti.

Za svoju tvorbu získal množstvo ocenení, a to vrátane prestížnej Bratislavskej lýry. Striebornú lýru získal v roku 1977 za skladbu Pieseň z obloka v interpretácii Mariky Klesniakovej. Bronzovú lýru mal za pieseň Chvála humoru, ktorú spievali Karol Duchoň a Eva Kostolányiová,